Як продовжити український закордонний паспорт у Польщі?

Як продовжити український закордонний паспорт у РП, куди звертатися та скільки це коштує. Що робити з простроченим паспортом і чи можна вписати дитину?

Консульства відновили продовження українських паспортів

Набула чинності нова Постанова українського Кабміну, яка відновлює можливість продовження закордонних паспортів у консульських установах у країнах ЄС та Польщі зокрема. Подальший матеріал поновив свою актуальність.

Нагадаємо, що оформити закордонний та внутрішній українські паспорти у Польщі також можна у відділенні ДП Документ

Попередження

Йтиметься про технологію продовження закордонних паспортів, запроваджену спеціально для ситуації з великою кількістю біженців, які залишили Україну. Знайомлячись з подальшим матеріалом, треба мати на увазі наступне:

  1. Спеціальний закон Польщі передбачає отримання Статусу УКР та за простроченими паспортами, тобто. для оформлення спеціального PESEL продовжувати паспорт необов'язково.
  2. Подовжений документ за українськими законами повністю рівносильний чинному, проте не всі країни і не для всіх процедур готові приймати подовжений документ (наприклад, багато держав не ставлять у продовжений закордонний паспорт візи).

Все це говорить про головне – перед продовженням закордонного паспорта, попередньо варто з'ясувати, чи підходить документ подібного формату для задуманих цілей.

Для чого потрібно продовжувати закордонний паспорт та/або вносити в нього відомості про дитину?

Справді, спецустава дозволяє легалізацію українських біженців за простроченими документами. Однак те, що підійде для встановлених державою процедур, не є обов'язковим для виконання комерційними чи громадськими структурами.

Наприклад, чинний документ можуть вимагати у банку, при оренді житла, для придбання нерухомості та інших товарів, предметів, що вимагають спеціальної реєстрації.

При цьому головною причиною появи цієї технології продовження закордонного паспорта є відсутність можливості оформлення нових паспортів консульськими службами України. Тому і потрібно запускати тимчасові процеси, щоб знайти вихід із становища.

Звідси випливає потреба у внесенні даних про дитину до паспорта батька. Це один із можливих варіантів, що підходить у випадках, коли у батька є закордонний паспорт, а у дитини немає. У разі батьківський документ може бути продовженим.

Що робити, якщо закінчується термін дії закордонного паспорта?

Насамперед необхідно визначити необхідність цього кроку. Процес, як побачимо далі, нескладний, проте часу може вимагати чимало. У консульствах можуть бути великі черги, відвідування передбачає попередню реєстрацію, треба зібрати деякі документи, причому випущені не українською мовою – перекласти. Зрештою, саме розташування консульських служб може вимагати витрат коштів та часу на дорогу.

Якщо рішення про продовження закордонного паспорта прийнято, треба враховувати терміни, протягом яких це можна зробити:

Відповідно до норм затвердженого Кабміном України Порядку, подавати заяву на продовження закордонного паспорта можна не раніше ніж за 3 місяці до терміну закінчення його дії. Разом про те і затягувати із питанням годі було, т.к. наплив бажаючих може бути дуже великим, а значить, час очікування черги на відвідування консульства може бути значним

Чи можна у Польщі продовжити закордонний паспорт?

Зі сказаного вище очевидно, що продовження українського закордонного паспорта можливе. Займаються питанням українські консульства (включаючи консульський відділ при посольстві України у Варшаві).

На який час можна продовжити?

З одного боку, у «Тимчасовому порядку» чітко зазначено максимальний термін продовження – 5 років. З іншого боку – зазначено «до 5 років» і немає жодних пояснень з яких причин період може бути меншим.

Визначатиме термін продовження чиновник консульства, ґрунтуючись на вимогах конкретної ситуації. Рекомендується заявляти про необхідність максимально можливого періоду, аргументуючи бажанням тривалого перебування у Польщі.

Як продовжити український закордонний паспорт у Польщі?

Вже згадувалося, що з найскладніших етапів може бути очікування прийому у консульстві. Однак трапляються й протилежні випадки, коли потрапити на прийом вдається дуже швидко.

Запис до консульства

На даний момент запис на відвідування консульства здійснювався лише онлайн.

Для реєстрації зробіть наступні дії (не виконавши кожний попередній крок, перейти до наступного буде неможливо):

  1. Перейдіть на сайт . Нерідко сторінка виявляється недоступною. У такому разі варто спробувати згодом.
  2. Введіть потрібну інформацію. Дуже уважно вкажіть, що йдеться про Польщу, а також оберіть консульство (для Мазовецького та Лодзинського воєводств вкажіть «ПУ в Польщі»).
  3. Вкажіть категорію консульських дій та саму консульську дію. Вибирайте уважно, т.к. вказавши не те, у прийнятті заяви буде відмовлено.
  4. Якщо для цієї дії на найближчі 30 днів немає вільних місць (а реєстрація проводиться лише на найближчий 30-денний період), з'явиться відповідне повідомлення. Якщо дати є, їх можна вибрати за допомогою вбудованого календаря. Звертайте увагу на те, що місяці можна перемикати, якщо в реєстраційний період їх входить кілька.
  5. Наступне поле – час. Виберіть найзручніше із запропонованого.
  6. Введіть П.І.Б. Вносити необхідно дані людини, чиє питання має бути вирішене. Якщо йдеться про запис дитини – вводяться її відомості. Якщо послуга потрібна і батькові, і дитині (дітям), необхідно створювати кожного заявника свій запис.
  7. Введіть дані контакту. Електронна пошта обов'язкова, т.к. саме через неї здійснюватиметься контакт із консульством та підтвердження реєстрації.
  8. Перевірте всі дані та, у разі відсутності помилок, підтвердьте надсилання.
  9. Дочекайтеся повідомлення на e-mail із підтвердженням реєстрації на вибрану дату та час.

У тому ж листі прийде посилання на відміну відвідування, якщо зміняться плани. Обов'язково використовуйте її, якщо відвідування стане неможливим. Без цього з подальшою реєстрацією можуть виникнути проблеми.

Ще один момент, на який консульства звертають особливу увагу. Реєстрація здійснюється лише зазначеним методом та абсолютно безкоштовна. Будь-який "посередник", який пропонує "на комерційній основі" вирішити питання з відвідуванням установи - шахрай.Збір документів

На відміну від випадків внесення дитини до паспорта батька, про які говоритимемо нижче, для продовження паспорта потрібно лише два документи (і їх копії):

  • Власне сам закордонний паспорт (паспорт громадянина України для виїзду за кордон).
  • Заява про його продовження.

Для оперативного вирішення питання заяву краще заповнити наперед. Це досить простий бланк

Відвідування консульства

У вибрану установу треба з'явитися з документами суворо у зазначену дату. Перенесення з ініціативи заявника не допустиме.

Щодо часу – краще прийти раніше хоча б хвилин за 30, тому що необхідно зорієнтуватися, знайти потрібне «вікно», можливо, зайняти чергу.

Передавши чиновнику документи та озвучивши бажану дію, залишиться зачекати на рішення. Якщо з документами все гаразд, закордонний паспорт буде продовжено у день звернення.

Як внести дитину до закордонного паспорта батька?

Насамперед, якщо дитина має свій закордонний паспорт, то її можна продовжити за тією ж технологією, що і для дорослого. Далі буде інформація щодо випадків відсутності свого документа у дітей.

Технологія реєстрації та відвідування консульства відповідає вищеописаній (виняток – вибирається інша консульська дія). Однак набір документів інший:

  1. Заява 
  2. Свідоцтво про народження дитини або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави та її копія. У разі відсутності свідоцтва про народження батько (законний представник; тут і далі – батько) може подати витяг з Державного реєстру актів цивільного стану.
  3. Закордонний паспорт громадянина України батька та його копію.
  4. Якщо батько після народження дитини змінював прізвище (у паспорті та свідоцтві стоять різні прізвища), необхідно підтвердити цей факт (наприклад, свідоцтвом про шлюб).
  5. Дві фотографії дитини розміром 35х45 мм.

Нагадаємо, що всі документи, подані не українською мовою, повинні мати завірений нотаріально переклад, а реєстрація відвідування консульства здійснюється на ім'я дитини, а не батька.

Скільки коштують послуги?

Обидві процедури – продовження паспорта та внесення даних дитини до паспорта батька – здійснюються консульством абсолютно безкоштовно. Будь-яка спроба справляння коштів – незаконна.

Однак це не звільняє від супутніх витрат. Наприклад, на фото, переклад, копії, транспортні витрати тощо.

Висновок

Ситуацій, коли може знадобитися продовження паспорта, серед українських біженців трапляються досить часто. Як видно, процедура зовсім нескладна і безкоштовна, але все ж таки рекомендується спочатку детально вивчити всі її нюанси, щоб не витратити багато часу і сил.

Джерело 


Evgenia Vatazhok

788 Статті Пости

Коментарі