Чи потрібно анулювати PESEL при переїзді з Польщі до іншої країни ЄС?

Як відмовитись від ПЕСЕЛЬ УКР: бланк заяви для подання до гміни при виїзді з Польщі.

Що таке PESEL і чим відрізняється від PESEL UKR?

Нагадаємо, що PESEL у Польщі – це унікальний ідентифікатор, необхідний будь-якій особі, яка отримує дохід у цій країні. Його можна вважати аналогом звичних УНП (РБ), ІПН (РФ) або РНУКПН (Україна). Знадобитися ПЕСЕЛЬ може і для інших процедур, наприклад, для відкриття рахунку в банку, тому ідентифікатор отримують не тільки іноземці або підприємці, що працюють, а й діти, пенсіонери тощо.

PESEL існував і до ухвалення Спеціального закону щодо захисту українських біженців, існує зараз і, мабуть, існуватиме надалі.

Як же він пов'язаний із тимчасовим захистом (Статус УКР) для біженців із України? Спочатку влада РП справедливо вирішила, що особам, які прибули з України через військові дії, податковий ідентифікатор знадобиться. Щоб не проходити кілька різних процедур, наприклад, спочатку подаваючись на захист, потім на ПЕСЕЛЬ тощо, ухвалили рішення надавати статус за заявою на видачу PESEL. Тобто, всі можливі дії об'єднали в одну.

Було створено спеціальний бланк заяви (відмінний від оформлення PESEL у звичайних умовах), що консолідує всю необхідну інформацію. За ним одночасно надається і номер ПЕСЕЛЬ, і статус захисту, і фіксується дата в'їзду (за потреби), та багато іншого. Тим часом, сам PESEL як був, так і залишається просто податковим ідентифікатором. Через об'єднання процедур при оформленні статусу багатьох українських біженців, особливо тих, хто раніше не мав відношення до Польщі, склалося враження про повний взаємозв'язок цих явищ. Відповідно, збираючись залишити Польщу, виникає намір відмовитися від PESEL як від статусу тимчасового захисту. Але чи це треба робити?

Чи потрібно біженцям, які виїжджають з Польщі, відмовлятися від PESEL?

Відмовлятись від номера PESEL не треба. Так само, як не треба змінювати ідентифікатор, якщо іноземець залишається в Польщі, але змінює свій статус (наприклад, з тимчасового захисту на міжнародний).

Більше того, законодавчо не передбачено таку процедуру, як відмова від ідентифікатора. Відповідно до норм Ustawy o ewidencji ludności – закону, що регламентує занесення даних про ПЕСЕЛЬ до спеціального реєстру, видалення записів із бази даних заборонено. Чи означає це, що ніяких дій іноземець, що виїжджає, вчиняти не повинен? Не зовсім!

Що має зробити біженець, покидаючи Польщу?

Відповідно до положень Спеціального закону, виїзд особи, яка отримала тимчасовий захист у Польщі (Статус UKR), на термін більше 30 днів автоматично анулює цей статус. Якщо крім отримання тимчасового захисту (самого статусу) і, можливо, деяких одноразових посібників іноземець більше не має жодних стосунків з польською державою, то він може залишити країну, не роблячи жодних додаткових дій (нікого не повідомляючи).

Але! Якщо український біженець (особа зі Статусом УКР, володар тимчасового захисту) оформив у Польщі будь-які систематичні виплати для законного виїзду з РП необхідно відмовитися від них. В іншому випадку кошти, що виплачуються з моменту виїзду, доведеться повертати, і цілком можливо з пені або іншими штрафними санкціями.

Наступний випадок – якщо особа в Статусі UKR бажає відмовитися від тимчасового захисту в Польщі до закінчення 30-денної відсутності, або якщо автоматичне повідомлення зацікавлених відомств не відбулося після виїзду на термін більше місяця.

У такому разі особисто або через представника подається заява до гміни. Бланк документа можна взяти безпосередньо в повітрі або завантажити зразок

Висновок

Відмовлятися від ПЕСЕЛЬ УКР, як від ідентифікатора, при виїзді з Польщі не потрібно, і навіть неможливо. Проте сповістити владу необхідно. Зробити це можна, подавши заяву в гміну. У разі призначених систематичних посібників, повідомити потрібно і ZUS.

Джерело 


Evgenia Vatazhok

788 Статті Пости

Коментарі