Польські закони мають на увазі різні варіанти фінансової допомоги у вихованні дітей, які стосуються і іноземців. Серед різних сімейних посібників (вірніше – доплат до єдиного Zasiłku rodzinnego) є і спеціальна виплата для батьків-одинаків.
Що таке доплата для батьків-одинаків?
Виплати для батьків-одинаків (польськ., Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka) – це щомісячна доплата до Сімейної допомоги, покладена як особам, які виховують дитину / дітей без другого батька (опікуна), так і дітям до 24 років, якщо обидва а дитина продовжує навчання.
Іншими словами, доплата батькам-одинакам не є самостійним посібником, а виходить у вигляді додаткових виплат.
Хто може отримати доплату?
Якщо виплати, що описуються, є доплатою до Сімейної допомоги, то і першим блоком умовою її оформлення є правила отримання основної допомоги.
нагадаємо, що основним є дохід сім'ї – право на допомогу отримує ті, хто має дохід на кожного члена не перевищує 674 злотих на місяць (за наявності дитини-інваліда – 764 злотих).
Іноземці з третіх країн можуть розраховувати на виплати допомоги, якщо мають:
- Карту сталого побуту.
- Карту довгострокового резидента ЄС.
- Блакитну картку.
- Карту побуту.
- Тимчасовий захист за спеціальним законом.
Відповідно до art.26 Specustawu, які отримали тимчасовий захист, можу розраховувати (крім іншого) на «сімейну допомогу, зазначену в Законі від 28 листопада 2003 р. про сімейну допомогу». Art.2 Закону про сімейну допомогу прямо вказує на засоб rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego («Сімейна допомога і доплати до нього»). Таким чином, усе, сказане в даному матеріалі, має безпосереднє відношення до осіб у Статусі УКР.
Все вищеописане є першим блоком умов і поширюється попри всі випадку отримання Сімейного посібника. Є й окремі вимоги (другий блок умов), безпосередньо пов'язаний із доплатою батькам-одинакам.
Розраховувати на такі виплати можуть:
- мати чи батько;
- фактичний опікун дитини;
- законний опікун дитини;
- учень до 24 років, якщо обидва його батьки померли.
При цьому для того, щоб одна з перелічених вище осіб отримувала допомогу (за винятком учня без батьків), вони повинні виховувати дитину поодинці, і на допомогу по аліментах від іншого батька розраховувати не можуть, оскільки:
- інший батько помер;
- батько дитини невідомий;
- вимога про утримання від іншого з батьків була відхилена;
- подружжя розлучене рішенням суду, що набрало законної сили;
- подружжя розлучене без права/можливості отримання допомоги від другого батька.
Повністю умови, кого вважають батьком-одинаком, описані в p.17a, art.3 Закону про сімейну допомогу.
На жаль, існує кілька неоднозначних положень, пов'язаних із виплатою батькам-одинакам.
Плутанина при усиновленні / встановленні опіки
Відповідно до art.11а Закону про сімейну допомогу, право на допомогу отримують батьки-одиначки, якщо «інший батько помер» і «вимогу про утримання від іншого батька було відхилено», при цьому вказується, що допомога може бути надана фактичному або законному опікуну дитини, яка не є батьком.
Таке формулювання положення викликає плутанину, коли живий хоча б один із біологічних батьків дитини. На практиці чиновники дотримуються думки, що допомога має бути надана за умови, що як мінімум один із батьків – мати чи батько – помер.
Ситуація досить дивна, але часто вирішувана на користь виплат. Однак варто знати про можливі проблеми у подібних ситуаціях.
Чи будуть виплати, якщо батько-одинак вступив у новий шлюб?
Вище з'ясували, що на допомогу може подати заяву один з батьків, якщо інший з батьків помер або звільнений від аліментів. Але що, якщо такий батько, який виховує дитину, входить у нові відносини?
Тут на допомогу приходять рішення адміністративних судів. На практиці судді дотримуються думки, що нові відносини батька, який раніше одноосібно виховував дитину, не можуть бути підставою для винесення відмови у призначенні допомоги для батька-одинака. Такий батько може одночасно вважатися єдиним опікуном щодо однієї дитини (одних дітей) та особою, яка виховує другу дитину (інших дітей) спільно з другим батьком.Який розмір допомоги для батьків-одинаків?
Надбавка до Сімейної допомоги для батьків-одинаків виплачується у розмірі 193 злотих на місяць на одну дитину, але не більше ніж 386 злотих на всіх дітей.
У разі дитини-інваліда розмір надбавки збільшується на 80 злотих на дитину, але не більше ніж на 160 злотих на всіх дітей.
Такі обмеження (за фактом виплати здійснюються не більше ніж на двох дітей) пов'язані з можливістю багатодітних сімей оформляти свої виплати в рамках Сімейної допомоги, а двічі платити польська держава вважала надмірною.
Можливість збільшення розміру допомоги для батьків-одинаків
Положення p.5, art.11а Закону про сімейну допомогу дозволяє збільшити розмір виплат. Це можливо за умови, що дохід сім'ї не перевищує 50% від встановлених законом меж, тобто сім'ї, в яких на кожного члена сім'ї припадає не більше 674 : 2 = 323,50 злотих, а у випадку з дитиною-інвалідом 764 :2 = 382 злотих.
При виконанні вищезгаданих умов розмір надбавки збільшується на 50 злотих на дитину, але не більше ніж на 100 злотих на всіх дітей.
Як оформити доплату для батьків-одинаків?
Ще раз наголосимо, що йдеться про доплату, тому оформлення Сімейної допомоги – первинне. Подати документи до муніципалітету за місцем проживання на доплату можна після схвалення Zasiłek rodzinny, або надаючи заяву одночасно з основною.
Бланки заяв ті ж, що й для основної Сімейної допомоги (у документах окремо зазначено перелік доплат)
Зразок заяви та інші необхідні документи також надаються організацією, яка надає сімейну допомогу. Їх можна запросити у своїй гміні чи міському управлінні (або у центрі соціального забезпечення чи іншому організаційному підрозділі комуни, якщо їм довірено надання сімейної допомоги у цій гміні). Відповідно ці установи і будуть адресатами отримання документів.
До заяви необхідно додати підтвердження виховання дитини одним із батьків.Це може бути:
- Копія скороченого свідоцтва про смерть другого з батьків дитини.
- Копія повної копії свідоцтва про народження дитини, якщо батько невідомий.
- Копія рішення про відхилення вимоги щодо виплати аліментів від іншого з батьків — якщо таке рішення було винесене.
Очевидно, що іноземні документи, складені не польською мовою, повинні мати присяжний переклад. Пакет документів повинен супроводжуватись і посвідченням особи батька/заявника, а також дитячими документами.