Коли та куди подавати апеляцію на ZUS?
Строк оскарження рішення ZUS суворо визначено і становить 1 місяць - він відраховується з дня вручення пакета, що містить рішення. Невиконання цієї вимоги та подання апеляції після встановленого терміну призведе до негативних наслідків для сторони, оскільки суд відхилить скаргу у справі проти ZUS, подану після встановленого терміну як неприйнятну.
Рішення ZUS має містити вказівку на можливість оскарження, у тому числі вказівку компетентного суду, який розглядає справу. Найчастіше це буде окружний суд. Окружні суди розглядають апеляції з питань, що стосуються пільг, компенсацій та визначення інвалідності чи ступеня інвалідності.
Скарга у справі проти ZUS подається письмово до суду через відділення Установи соціального страхування, яке винесло рішення. Це означає, що лист повинен бути адресований до суду, але подається до відділення ZUS. Апеляція може бути подана особисто в реєстраційному бюро ZUS або надіслана рекомендованим листом на його адресу.
Одного лише успішного оскарження недостатньо - хоча суд і зобов'язаний вивчити всі обставини справи, обов'язок апелянта (тобто того, хто подає скаргу) вказати на помилки та упущення у винесеному рішенні.
Скільки коштує подати скаргу?
Безкоштовно. Апеляційна скарга у справі проти ZUS вільна від обов'язку сплати судового збору, а це означає, що апелянт під час подання апеляційної скарги до суду не повинен сплачувати жодного мита за розгляд своєї справи. Чинні правила також передбачають можливість подання усної скарги на звіт до суду чи відділення ZUS, хоча це рішення використовується відносно рідко.
Зверніть увагу: при відмові необхідно мати рішення ZUS з обґрунтуванням. Тобто. оскаржити усне рішення, як, наприклад, мені сказали в ZUS, що мені не належить допомога, не підходить. Завжди вимагайте письмового рішення про відмову.
Що має містити скарга на ZUS?
В апеляційній скарзі повинні бути вичерпно зазначені всі недоліки, допущені ZUS під час вирішення справи (наприклад, упущення важливих обставин, ігнорування медичної документації заявника, проведення огляду лікарем іншої спеціальності, ніж це потрібно для захворювання, яким страждає апелянт, неправильний розрахунок допомоги, застосування неправильних правил ). Зміст обвинувачень залежатиме від обставин справи у кожному конкретному випадку.
Звинувачення проти рішень ZUS мають бути обґрунтовані. Більшість апеляції має бути присвячена поясненню причин, з яких заявник вважає рішення, винесене ZUS, неправильним.
Обов'язком заявника є також надання доказів на підтримку своїх тверджень. Список доказів практично не обмежений, хоча очевидно, що вибір коштів залежатиме від характеру справи. У виробництві ZUS найбільш типовими засобами доказування є заслуховування апелянта, документи (наприклад, медична документація) та висновок експерта - лікаря даної спеціальності. Заявник також може вимагати отримання доказів з показань свідків. Варто пам'ятати, що, вимагаючи від суду отримання доказів, необхідно вказати це в апеляційній скарзі та дозволити суду провести його (наприклад, вказавши адресні дані свідків або додавши медичні документи).
Зразок заяви у форматі PDF
Можливі способи завершення справи
Як зазначалося вище, апеляційна скарга у справі проти ZUS подається до суду, але через відділення ZUS, яке винесло оскаржуване рішення. Така процедура призначена для того, щоб ZUS міг виправити свої можливі помилки – після отримання апеляції ZUS може вважати її обґрунтованою та самостійно винести нове рішення. Він має 30 днів, щоб вжити таких дій. Якщо ZUS не вирішить виправити рішення, воно надішле апеляцію разом із матеріалами справи до суду.
Суд призначить дату першого судового засідання та повідомить про це сторони. Суддя, який веде розгляд, може також ухвалити рішення про вжиття додаткових заходів, у тому числі до дати розгляду справи, для прискорення його ходу - наприклад, він може ухвалити рішення про отримання свідчень від судово-медичного експерта, яким зазвичай є лікар даної установи.
Винесене судом рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги протягом 14 днів із дня вручення рішення стороні із зазначенням мотивів.