500 злотих на кожну дитину
Програма «Сім'я 500 плюс» стартувала у 2016 році, спочатку гроші виділялися на другого та наступних дітей. Потім допомога почала виплачуватись на кожну дитину в сім'ї, незалежно від доходу батьків. Право на 500+ мають не лише громадяни Польщі, а й іноземці, які мешкають у Польщі. На цю допомогу також мають право й біженці з України.
Право користуватися програмою «Сім'я 500+» надається іноземцям, які виконують такі умови:
- до яких застосовуються положення щодо координації систем соціального забезпечення,
- якщо це пов'язано із зобов'язанням двосторонніх міжнародних угод про соціальне забезпечення,
- перебування в Польщі на підставі тимчасового посвідки на роботу на висококваліфікованій роботі, якщо вони мешкають у Польщі з членами сім'ї
- які мають дозвіл на проживання з «доступом до ринку праці», якщо вони проживають у Польщі з членами сім'ї, за винятком громадян третіх країн, яким дозволено працювати на території держави-члена на строк, що не перевищує шести місяців, громадян третіх країн, допущених до навчанні громадяни третіх країн, які мають право працювати на підставі візи
- з 2022 року право на допомогу мають і біженці з України
Дуже важливий аспект: отримувати цю субсидію можуть лише особи, які дійсно проживають у Польщі. Навіть якщо громадяни РП, не говорячи вже про іноземців, живуть/працюють в іншій країні, у т.ч. та державі-члені ЄС, отримувати цю фінансову допомогу вони не мають права.
Держава має право перевірити цей факт як шляхом фізичної ревізії наявності людини в країні (в т.ч. відвідуванням місця проживання), так і за загальноєвропейськими базами оподаткування тощо. методами.
Ще одна важлива деталь! Сума допомги е буде змінюватись протягом року та проходити індексацію.
Сімейний капітал опікунський
Сімейний капітал - це нова додаткова допомога, дія якої почалася 1 січня 2022 і триватиме в 2023 році. Спочатку воно навіть називалося «1000 плюс», оскільки суму 12 000 злотих на другу та наступну дитину у віці 12-35 місяців можна було виплатити частинами на 12 або 24 місяці, отримуючи щомісяця додатково 1000 або 500 злотих.
За даними Міністерства праці та соціальної політики, у рамках програми було виплачено понад 3 млрд злотих на понад 610 000 дітей.
Отримати виплати можуть:
- Іноземці, які мають статус ПМП (постійний побут і карти довгострокового резидента ЄС, видані Польщею), тж. маю вільний доступ до ринку праці.
- Іноземці, які мають тимчасовий дозвіл на проживання (карти побуту), на яких є інструкція «з доступом до ринку праці (dostQp do rynku pracy)».
- Власники статусу UKR.
Допомога 400 Plus
400 Plus у Польщі – це державна програма співфінансування витрат батьків на перебування дітей у яслах чи спеціальних клубах. Допомога складає 400 злотих на місяць, але не більше вартості витрат на зазначені заклади (без урахування витрат на харчування).
Допомога може виплачуватись весь час, поки дитина відвідує ясла, крім періоду, протягом якого батьки отримують допомогу Rodzinny Kapital Opiekunczy (Сімейний капітал).
400 злотих можна буде отримувати з моменту надходження дитини до ясла, але виплати перериватимуться на період виплат Сімейного капіталу (з 12 до 36 місяців), якщо ця допомога призначалася, та відновлюватиметься після 3-річного віку дитини до закінчення дошкільного закладу.
Допомога 400+ це співфінансування у розмірі 400 злотих, яке перераховується безпосередньо до закладу догляду, яке може бути використане для повної або часткової оплати витрат на перебування дитини в яслах або дитячому клубі. Гроші можна також використовувати для денного догляду, але вони не поступають на рахунок батьків.
Допомога Добрий Старт
Програма "Добрий старт" ("Dobry Start") передбачає щорічну фінансову допомогу у розмірі 300 злотих на кожну дитину до початку навчального року. Допомога виплачується один раз на рік незалежно від доходу сім'ї, щоб допомогти покрити витрати на купівлю шкільного приладдя. Отримати таку допомогу можна на дитину до 20 років, а у разі дітей-інвалідів - до 24. З 2019 року посібник «хороший старт» доступний також для учнів поліцейських шкіл та шкіл для дорослих, але не поширюється на дітей, які відвідують дитячий садок або нульовий клас („zerowka”), а також на студентів.
Карта Великої Сім'ї (Karta Duzej Rodziny)
Важливим елементом підтримки сім'ї є Карта великої сім'ї, яка дає право на знижки в дедалі більшій кількості організацій, у тому числі, наприклад, при покупках у магазинах.
Міністерство сім'ї повідомило, що карткою вже користуються 1,4 мільйони сімей, і по всій Польщі є 30 000 пікселів, які пропонують пільги власникам Karta Duzej Rodziny. Карту багатодітної сім'ї отримують батьки, які виховали щонайменше трьох дітей.
Це пластиковий або віртуальний (електронний) документ, покладений кожному з членів сім'ї, де три і більше дитини. На підставі карти люди можуть:
- Отримати знижки на залізничні квитки: до 37% на одноразову подорож або до 49% на щомісячні проїзні.
- Діти отримають до 75% знижки на паспортні збори.
- Дорослі на ті ж збори – до 50% знижки.
Ці пільги надає держава.При цьому і безліч приватних структур дають знижки та пільги за Картою Великої родини, і кількість таких фірм постійно зростає.
Це магазини та кафе, ресторани та готелі, перукарні та салони краси. Перерахувати всі знижки неможливо - їх тисячі та тисячі. В одному тільки Мазовецькому воєводстві таких компаній налічується близько 3500, і весь час додаються нові.
Дізнатися повний список можна на спеціальній онлайн-картці від електронного сервісу Emp@tia за посиланням https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr