Трудовий стаж та допомога по безробіттю
Для отримання допомоги з безробіття в Польщі необхідно опрацювати не менше 365 днів протягом 18 місяців, що безпосередньо передують даті реєстрації у службі зайнятості, та отримувати винагороду у розмірі не менше мінімальної винагороди за роботу, за яку виникає обов'язок зі сплати внесків до Фонду праці та соціального страхування.
Допомога з безробіття може бути призначена у розмірі 80, 100 або 120% від базового розміру допомоги залежно від стажу роботи зареєстрованої особи. Періоди роботи, які розглядаються в даному випадку, можуть включати також роботу в Україні.
Проте, що робити, якщо громадянин України не працював у Польщі 365 днів безпосередньо перед реєстрацією? Чи можуть врахувати його стаж роботи в Україні та призначити йому допомогу з безробіття? Можна, але за однієї умови правильно підтвердити періоди роботи в Україні у вигляді документа UA/PL_. Ця форма видається безпосередньо заінтересованій особі Державною службою зайнятості України (Державна служба зайнятості). Контактна інформація доступна на сайті: .
ВАЖЛИВО! Польські повітові бюро з працевлаштування та воєводські бюро з працевлаштування не є посередниками у отриманні цього документа.
Якщо громадянин України працював у Польщі безпосередньо перед реєстрацією, наприклад, протягом 7 місяців, повітова біржа праці передає справу безробітного українця до воєводської біржі праці для перевірки його права на допомогу. Якщо безробітний має форму UA/PL , воєводська служба зайнятості може на її підставі підрахувати періоди роботи в Україні та видати рішення про призначення допомоги з безробіття в Польщі.
Чи впливають періоди роботи в Україні на здобуття права на польську пенсію по старості?
Відповідно до договору між Польщею та Україною про соціальне забезпечення, при визначенні права на пенсію за старістю застосовується принцип підсумовування страхових стажів, завершених в обох країнах.
У ситуації, коли страхових стажів у Польщі (страхових та нестрахових) виявляється недостатньо для набуття права на польську пенсію за старістю, ZUS також може враховувати страхові стажі, завершені в Україні. Це буде можливе за умови, що ці періоди не співпадають за часом із польськими страховими періодами. Щоб ZUS враховував українські страхові стажі, ZUS отримує довідку UA-PL 6, яку видає Пенсійний фонд України самостійно.
Щодо осіб, що народилися після 31 грудня 1948 року, пенсії встановлюються за умови документального підтвердження будь-якого періоду відрахувань. Однак, якщо розмір розрахованої таким чином пенсії по старості виявиться нижчим за найменший, що діяв на дату набуття права на пенсію по старості, а документально підтверджений трудовий стаж нижче 25 років страхового та нестрахового періоду, тоді ZUS може також враховувати періоди роботи в Україні, щоб збільшити розмір пенсії за старістю до мінімуму.
При цьому необхідною умовою є те, що особа, яка подає заяву на отримання пенсії за старістю, проживає в Польщі. Для підтвердження трудового стажу в Україні необхідно буде додати документ, що підтверджує стаж, отриманий в Україні.