Змінити сімейного лікаря з тієї чи іншої причини можна. Це нескладна процедура, проте є термін, як часто можна змінювати терапевта.
Як часто можна змінювати сімейного лікаря?
Як повідомляє страхова компанія VZP, людина має право вибирати того чи іншого спеціаліста або медичний заклад у Чехії без жодних обмежень. Головне, щоби цей лікар мав договір із вашою страховою компанією.
Однак є винятки – йдеться про сімейного лікаря, гінеколога та стоматолога. Ці спеціалісти реєструють вас, тож їх можна змінювати тільки один раз на три місяці. Проте інших лікарів людина має право змінювати без обмежень.
Хто такий лікар загальної практики чи сімейний лікар (praktický lékař)?
У Чехії – це те саме, що й сімейний лікар в Україні. Тобто терапевт, який проводить профілактичні огляди, робить деякі щеплення, виписує направлення, оформляє лікарняний лист та інше. Часто один практичний лікар у Чехії може зареєструвати всіх дорослих членів родини.
Кожен іноземець мусить бути зареєстрований у сімейного лікаря. Саме до терапевта можна звернутися за медичною допомогою, коли вам треба та, зокрема, регулярно проходити профілактичні огляди (preventivní prohlídky). У Чехії велику увагу приділяють медико-профілактичній допомозі, оскільки тут переконані, що це запобігає можливим важким захворюванням чи подальшим проблемам зі здоров’ям. У випадку загальнообов’язкового медичного страхування (VZP), реєстрація та огляди покриваються.
Також саме сімейний лікар надає необхідні направлення до інших лікарів-спеціалістів (наприклад, невролога, уролога, дієтолога та інших). До деяких спеціалістів ви можете звернутися без направлення. Крім того, необхідно ходити на регулярні огляди до лікарів-спеціалістів – стоматолога (двічі на рік), а жінки до гінеколога (зазвичай, раз на рік). Часто до інших лікарів, навіть із направленням, потрібно реєструватися наперед і можливі довгі черги.
Як змінити лікаря?
Єдине, що необхідно зробити – це знайти іншого спеціаліста та, власне, дотриматися терміну раз на три місяці. Якщо ви знайшли нового лікаря, то під час запису він заповнює реєстраційну форму, яку ви маєте підписати. На цьому все з боку пацієнта, всім іншим займається новий лікар. Він повинен запросити в попередника всю інформацію про стан здоров’я пацієнта. Також він інформує про зміну страхову компанію.
Водночас попередній лікар зобов’язаний якнайшвидше надати всю інформацію, необхідну для забезпечення медичних і соціальних послуг. Він повинен надіслати виписку з медичної документації або надати копії. У жодному випадку оригінал медичної документації не може бути у пацієнт, оскільки попередній лікар зобов’язаний зберігати його у себе.