Завдання системи inPOL полягає в тому, щоб дати можливість зареєструватися для подання заяви в представництві та відстежувати статус документів, включаючи адміністративне рішення та дозвіл на проживання. І хоча в самому уженді стверджують, що це життєздатний варіант, іноземці говорять про те, що знайти вільну дату неможливо. А ось посередники таких проблем не мають. При цьому запис на подачу документів коштує від 280 злотих.
Ціни на такі послуги за останній час майже подвоїлися, і зростатимуть далі, оскільки після 1 квітня заяви подаватимуть особи, які приїхали до Польщі після 24 лютого і досі користуються тимчасовим захистом. Легалізувати своє перебування можуть захотіти від десятків до кількох сотень тисяч людей.
Як вчинити у цьому випадку, щоб не платити посередникам та вчасно подати документи?
Подання документів поштою
Юристи прямо радять уникати inPOL, а натомість подавати заяви традиційною поштою, що продовжує процедуру, але дата поштового штемпеля означає формальну подачу заяви на посвідку на проживання. Через кілька місяців уженд має викликати іноземця на зустріч, що дозволить розпочати процедуру розгляду справи на карті побиту.
Як правильно подати документи на карти побуту поштою?
Відправлення здійснюється у вигляді рекомендованого листа з повідомленням (у поштовому відділенні слід сказати: «list polecony prioretytowy z potwierdzeniem odbioru»). Процедура виглядає так:
- Заявляєте про бажання надіслати рекомендований лист із повідомленням.
- Заклеюєте конверт, вказавши на ньому адресу одержувача та зворотну адресу.
- Заповнюєте повідомлення, надіслане співробітником пошти. Це невеликий листок яскраво-жовтого кольору, із зазначенням даних відправлення (часто в мовленні його називають жовтим папірцем). Саме цей документ, з позначкою про отримання, повернеться вам як повідомлення про доставку листа. Але спочатку він передається разом із листом.
Виглядає «жовтий папірець» ось так:
- Оплачуєте пересилання. Ціни можуть бути різними, але в більшості випадків вони знаходяться в межах 15 - 25 злотих.
- Зачекайте на оформлення відправлення. Підтвердженням цьому буде надсилання вам квитанції про прийняття листа. До повернення жовтого повідомлення це буде єдиний документ, що підтверджує факт відправки документів.
Важливим є момент відправлення – це має відбутися у межах законного перебування у Польщі.При цьому день відправлення, вказаний у сірому, а потім і в жовтому папірці, є днем подачі документів. Тобто теоретично надіслати документи поштою можна хоч в останній день легального перебування в РП, і з цього моменту перебування буде продовжено до закінчення розгляду справи.
Перед відправкою уточніть:
- Адресу воєводського подружжя.
- Вартість відправлення.
Коли лист з документами дійде до і буде зареєстровано, жовте повідомлення повернеться відправнику. Цей документ необхідно зберегти - при перевірках законності перебування, до того часу, поки в закордонний паспорт іноземця не буде поставлено печатку про розгляд запиту на карту побуту, його можна буде пред'являти правоохоронним органам.
Важливо! Українцям із статусом тимчасового захисту не обов'язково подавати документи на карту побуту з 1 квітня 2023 року. Навіть якщо ви працюєте чи ведете ІП у Польщі та не подаєте документи на карту, то все одно легально перебуваєте у Польщі до 24.08.2023 року.
Подання документів на карту побиту може паралізувати роботу ужендів.
Юристи нагадують, що дві дати мають вирішальне значення, які можуть паралізувати роботу ужедів. Відповідно до положень Спеціального закону про допомогу громадянам України, з 1 квітня заяви подаватимуть ті громадяни України, які опинилися в Польщі в результаті бойових дій після 24 лютого і досі користувалися тимчасовим захистом, і мета яких подальшим перебуванням у Польщі є робота або підприємницька діяльність .
Друга дата – 24 серпня 2023 року. До цього часу, відповідно до ковід правил, усім іноземцям було продовжено їхнє перебування в Польщі, і до цієї дати вони мають час подати заяву на карту побиту.
Перебування у країні без діючої посвідки на проживання вважається нелегальним. Робота також є незаконною. Це загрожує обов'язковим виїздом іноземця з країни та забороною на в'їзд щонайменше на півроку. Негативні наслідки загрожують і особі, яка довірила роботу такому іноземцю