Тимчасовий захист для українців є одним із механізмів, які використовуються для надання притулку особам, які втекли від російської агресії в Україні. Такий статус зазвичай надається на певний період часу, проте його можна продовжити у зв'язку з війною, що триває. Розповідаємо, які країни продовжують статус і скільки.
Польща
З 1 квітня біженці з України зі статусом PESEL UKR зможуть подавати документи на карту тимчасового побуту по роботі, веденню бізнесу та Блакитній карті ЄС. Усі ті, хто не зможе подавати документи на карту, їх тимчасовий захист у Польщі продовжено до 24.08.2023 року.
Німеччина
Будь-яка особа, яка перебувала в Україні незадовго до або на 24 лютого 2022 року, може в'їжджати до Німеччини без візи та перебуває на території ФРН протягом 90 днів з моменту першого в'їзду до країни. Якщо Ви хочете залишитись на більш тривалий термін, протягом цих 90 днів Вам потрібно подати клопотання про отримання дозволу на тимчасове перебування. У Берліні для цього потрібно пройти реєстрацію. До схвалення або відхилення Вашого клопотання Ви можете влаштовуватися на роботу та подавати клопотання про отримання соціального пакету. Для того, щоб потрапити до Німеччини або Берліна, біометричний паспорт або шенгенська віза не потрібні. Безвізовий в'їзд можливий для всіх осіб, незалежно від національності, якщо вони перебували в Україні незадовго до 24 лютого 2022 року.
Чехія
З початку повномасштабного вторгнення статусу тимчасового захисту в Чехії отримали 480 тисяч українців. Однак, дозвіл, який українці оформляли у 2022 році, діють до 31 березня 2023 року.
У грудні Чехія офіційно продовжила термін законного перебування для українців до 2024 року, але не автоматично, а за умови переоформлення документів.
Словаччина
Словацька Республіка продовжила термін дії тимчасового захисту для українців, які знайшли притулок у країні внаслідок повномасштабної війни. Тепер Посвідчення "Тимчасовий притулок" строком дії до 4 березня 2023 року автоматично залишатиметься в силі до 4 березня 2024 року.
Також українці (мають такий статус) можуть оновити своє посвідчення через електронну службу Міністерства внутрішніх справ Словацької Республіки, скориставшись посиланням: portal.minv.sk.
Австрія
Уряд Австрії також ухвалив рішення продовжити дію тимчасового захисту для українців. Тепер громадяни можуть легально перебувати у країні до березня 2024 року. Посвідчення особи, на підставі яких мешкають біженці в Австрії, діятимуть до кінця зазначеного терміну.
Як відомо, отримати ідентифікаційну картку для переміщених осіб в Австрії можна у Федеральному відомстві імміграції та притулку.
Бельгія
Українці, які прибули до Бельгії після 24 лютого 2022 року, отримували картку А терміном дії до 4 березня 2023 року. Однак влада країни дозволила продовжити термін дії картки А (тимчасовий захист) до 4 березня 2024 року.Для продовження статусу вам потрібно надати паспорт, вже наявну у вас карту А, термін дії якої спливає, і фото на білому тлі.
Естонія
Термін дії статусу тимчасового захисту для українців, які прибули до Естонії з початку повномасштабної війни в Україні, також добігає кінця. Його можна оновити, проте клопотання про продовження статусу можна подати не більше ніж за 3 місяці до закінчення посвідки.
Литва
Українцям у Литві ще наприкінці минулого року почали надходити автоматичні повідомлення про те, що їхній дозвіл на тимчасове перебування в країні закінчить свою дію 4 березня 2023 року. Засмучуватися не варто, оскільки в цій країні статус також можна продовжити.
Проте продовжити дозволи на перебування у Литві українці можуть на підставі роботи чи навчання, а також у статусі біженця.
Італія
На даний час, згідно з чинною постановою, яка регулювала прийом в Італії біженців з України, посвідку на проживання мають продовжити на 6 місяців і потім знову на 6 місяців. Тобто, максимум ще на 1 рік, з урахуванням ситуації в Україні.
Процедура продовження ВНЖ (Permesso di soggiornc) у кожному регіоні Італії може бути різною.
Статус тимчасового захисту також можна отримати у Швеції, Болгаії, Іспанії, Ірландії, Франції, Нідерландах та на Кіпрі