Відкриття бізнесу без реєстрації діяльності
Існує у Польщі законний інструмент заробітку, який називається незареєстрованою діяльністю. Він допомагає отримувати дохід, при цьому не витрачаючи часу на реєстрацію, не сплачуючи соціальних внесків, авансових податкових платежів тощо. Як і за яких умов іноземці можуть використовувати Dzialalnosc nierejestrowa.
Незареєстрована діяльність - це діяльність фізичних осіб у Польщі, яка приносить виручку не більше 50% від ставки мінімальної заробітної плати на місяць, яка не вимагає реєстрації та не є офіційно підприємницькою. Нагадаємо, що мінімальна зарплата у Польщі у 2023 році становить:
- з 1 січня 2023 року, мінімальна зарплата винесе – 3490 г! брутто (брутто – тобто до відрахування податків).
- з 1 липня 2023 року, мінімальна зарплата становитиме – 3600 г! брутто.
- Ведення незареєстрованої діяльності-це чудовий спосіб спробувати свої сили, ну а якщо бізнес-ідея вдала, можна і відкрити своє ІП.
Існує чітко обмежений набір вимог, коли інструмент "пробника фірми" може бути застосований. Ви маєте право діяти як Dzialalnosc, якщо:
- Ви ведете діяльність виключно як фізична особа.
- Виторг від діяльності (йдеться саме про виручку, тобто про всі надходження, без урахування витрат) не перевищує 50% від встановленого урядом РП розміру мінімальної зарплати (цей параметр планують змінити — про нього далі скажемо докладніше).
- Ви не провадите діяльності в рамках spölki cywilnej.
- Діяльність, що здійснюється, не вимагає за законом додаткового дозволу або ліцензування.
- Протягом 60 місяців, що передували початку роботи як Dzialalnosc nierejestrowa, ви не здійснювали господарську діяльність.
Це правила, які поширюються всім бажаючих здійснювати цю діяльність, проте для іноземців є додаткові обмеження.
Не кожен іноземець у Польщі має право вести незареєстровану діяльність. Ведення такої діяльності можливе лише для тих, хто за законом може відкрити jednoosobowa dzialalnose gospodarcza (ІП) у Польщі. Таким чином, не реєструвати діяльність можуть іноземці які:
- є громадянами держави-члена Європейського Союзу чи Європейської економічної зони
- усі громадяни України
Є громадянами іншої країни та, серед іншого, у вас є:
- постійний вид на проживання
- посвідка на проживання довгострокового резидента Європейського Союзу
- дозвіл на тимчасове проживання, виданий, зокрема, у зв'язку з возз'єднанням із сім'єю з громадянином ЄС
- дозвіл на тимчасове проживання і ви одружені з громадянином Польщі, який проживає в Польщі,
- дозвіл на тимчасове проживання з метою провадження господарської діяльності, виданий у зв'язку з продовженням вже здійсненої господарської діяльності на підставі запису в Центральному регістрі та інформації про господарську діяльність
- тимчасова охорона у Польщі
- діюча карта поляка.
Зверніть увагу, що dіalalnosc nierejestrowanq можуть вести тільки ті, хто і dіalalnosc jednoosobowq. Наприклад, якщо картка побуту отримана на підставі роботи, то в цьому випадку немає права на діалоговість jednoosobowq і відповідно на діалоговість nierejestrowanq теж.
Обов'язки іноземця за такої діяльності
Незважаючи на всі зручності, діяти зовсім без звітності не вдасться. Незареєстрована діяльність передбачає такі обов'язки:
- Вести спрощену бухгалтерію.
- Подавати декларацію PIT-36.
- Дотримуватись прав споживачів.
- На вимогу контрагента надавати чек.
- Розглянемо кожен із пунктів докладніше.
Що робити, якщо прибуток виріс вище 50% від мінімальної зарплати?
Цей момент чітко прописаний у законодавстві. Якщо рівень виручки перевищив допустимі межі, протягом наступних 7 днів має бути зареєстрований повноцінний суб'єкт господарювання (Jednoosobowa dzialalnosc gospodarcza, Spolka z o.o., Prosta Spolka Akcyjna тощо).