Коротко про «запрошення» на роботу
Для початку дуже стисло пояснимо, про які документи йтиметься далі. Нагадаємо, що сам термін «запрошення» — це розмовна словоформа, яка стала у колі заробітчан. По-польськи жоден з наведених далі документів не називається «запрошенням на роботу».
Йдеться насамперед про три типи документів:
- Зеволення. Воєводський дозвіл на роботу – повноважний документ, що дозволяє працювати в Польщі до 3 років.
- Освядченіє. (Заява про доручення роботи іноземцю) - передбачає роботу не більше 180 днів на рік. Оформляється лише громадянам 6 країн (Вірменія, РБ, Грузія, Молдова, РФ, Україна).
- Засвядченіє. (Довідка про внесення до реєстру сезонних робіт) – спеціальний документ, що підтверджує, що іноземець, який перебуває поза Польщею, отримав право на працевлаштування на сезонні роботи.
Скільки коштує запрошення?
Для початку йтиметься про офіційні платежі (збори) до польських бюджетів, які стягуються за оформлення вищезгаданих документів:
Озволення – вартість залежить від термінів оформлення:
- до 3 місяців 50 злотих;
- від 3 місяців до року – 100 злотих.
- Освяченіє та Засвідченіє – 30 злотих.
Усі зазначені платежі до бюджету здійснює роботодавець. З іноземця жодних коштів за оформлення запрошень не стягується. Це чітке законодавче встановлення.
Важливо розуміти, що йдеться саме про державне мито. Витрати на придбання запрошень або посередницькі послуги ми розглянемо нижче.
Хто є роботодавцем у Польщі?
Не варто думати, що це просте і навіть наївне питання. Ситуація зовсім не така проста, враховуючи широке поширення агентств з працевлаштування. Подивимося на два варіанти:
- Прямий роботодавець. Тобто іноземець влаштовується, наприклад, на фабрику, підписує договір із фабрикою та працює на цій фабриці. І тут фабрика і є роботодавцем.
- Агентства працевлаштування. Організація, що укладає договір з фірмою, якій необхідний персонал, і навіть із працівниками, яких потім і спрямовує працювати у цю фірму. Використовуючи той самий приклад, працівник оформляється в агентство, а агентство надсилає його працювати на фабрику. І тут роботодавцем виступає кадрове агентство.
Насамперед це говорить про те, хто саме здійснює платіж за оформлення запрошення — прямий роботодавець чи агенція. Однак, повторимося, у жодному випадку не платить працівник-іноземець, у т.ч. претендент на цей статус.
Іноді під одним терміном «агентство» маються на увазі різні структури: агентства тимчасової праці, про них і йдеться вище, а також деякі посередницькі структури, результатом діяльності яких буде працевлаштування до прямого роботодавця (тобто просто знаходять працівника та роботу для нього, зводять їх) разом і усуваються із процесу). Останніх віднесемо до категорії «посередники» і розглядатимемо нижче.Чи можна брати гроші за запрошення на роботу?
Для відповіді на нього процитуємо положення пункту 4 статті 120 Закону про ринок праці
Ті, хто вимагає від іноземця матеріальної вигоди в обмін на здійснення дій, спрямованих на отримання дозволу на роботу або іншого документа, що дає право на роботу, караються штрафом від 3000 до 30000 злотих.
Що ми бачимо у цій статті:
- Стягнення плати за оформлення запрошень є незаконним.
- У нормі не зазначено прямо на роботодавця, а отже вимога з працівника-іноземця грошей за працевлаштування неприпустима для будь-якої особи, незалежно від того, буде вона надалі роботодавцем чи ні.
- Не сказано прямо «за озволення або інший документ», зазначено на будь-які дії, спрямовані на їхнє одержання. Отже, як би порушник не камуфлював своїх вимог, вони все одно будуть незаконними.
Чи можна платити за роботу за взаємною домовленістю?
Ніхто не може заборонити людині віддати іншій свої гроші. Чи порушить іноземець закон, якщо заплатить? Ні. Усі перелічені вище норми та санкції за їх порушення покладено особі, яка потребує незаконної оплати, але не тому, хто її здійснює. Іншими словами, працівникові, якщо він заплатив за запрошення, нічого очікувати. Питання лише у тому, чи треба платити?
На жаль, законна сторона питання та реальне життя нерідко розходяться. Справді бувають ситуації, коли іноземцю, наприклад, через відсутність досвіду, легше заплатити готове запрошення, ніж шукати роботодавця самому. Але, по-перше, легше не означає правильно, а по-друге, далеко не всі їдуть на роботу до Польщі «від доброго життя». Нерідко це питання виживання, коли кожна копійка на рахунку.
Середня вартість готових документів коливається у таких посередників від 200 злотих за освячення до 1500 злотих за трирічне визволення. Останнє, для орієнтиру, за курсом на жовтень 2020 року становить близько 1030 білоруських рублів, 30 500 російських або 11 160 гривень. Такі гроші ще треба відпрацювати. Але на перший план виходить інше питання – а чи законно купувати озволення/освідчення?
Схема роботи посередницьких організацій
Дуже часто, намагаючись обійти заборону стягування плати, посередники використовують таку схему:
- Дають оголошення про допомогу в оформленні запрошення або іншим чином знаходять клієнтів, які готові заплатити.
- На усній співбесіді розповідають про надання необхідних для роботи (оформлення візи) документів та пропонують укласти договір.
- Підписують контракт із іноземцем, який бажає в'їхати до Польщі.
- Через деякий час надають клієнту запрошення, можливо, інші документи. Такі як страховка.
Виключимо звідси випадки прямого шахрайства, коли посередник спочатку не збирався нічого оформляти. Подивимося ситуації, у яких запрошення справді оформлялося (чи здійснювалися спроби його оформити).
Зі сказаного вище начебто випливає незаконність такої схеми, але хитрість у тому, що в підписаному договорі може не бути жодного слова про роботу в Польщі, про оформлення освячення або визволення. Контракт найчастіше полягає у надання якихось консалтингових чи інформаційних послуг.
Чи це законно? З погляду права, всі нюанси дотримані. Проводити платні консультації нікому не заборонено. До того ж, юрисдикція такої організації може бути зовсім не польською, а значить і під польські закони не підпадати.