Чи можна звільнити працівника на лікарняному?
Звільнення осіб, які відсутні на роботі, підлягає правовій охороні, що випливає із ст. 41 Трудового Кодексу. Відповідно до цього положення роботодавець немає права розірвати трудового договору з працівником, які у відпустці чи під час іншого шанобливої відсутності на роботі, а то й минув термін, дає декларація про припинення трудових відносин без попередження. То коли це можливо?
Негайної втрати роботи може сприяти як винна поведінка працівника. Той самий ефект може мати і часте відсутність у компанії, якщо він не з вини працівника. Роботодавцю невигідно тримати на роботі «насильно» того, хто наперед перебуває на лікарняному. Особливо, якщо така поведінка є навмисною.
Коли можна звільнити працівника на лікарняному?
Відповідно до ст. 53 § 1 Трудового Кодексу (Кобекергасу) розірвання договору з працівником, який перебуває на лікарняному, без повідомлення можливе, якщо:
- Якщо непрацездатність через хворобу триває довше, ніж 3 місяці, за умови, що працівник пропрацював у даного роботодавця менше ніж 6 місяців. Тобто достатньо пропрацювати більше півроку і цей виняток застосовано бути не може.
- Працівник пропрацював більше б місяців, а його непрацездатність стала результатом нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, і його відсутність через хворобу покриває загальний період виплати допомоги — 182 дні або 270 днів у разі непрацездатності, викликаної туберкульозом або вагітністю, і не менше ніж 3- місячного періоду отримання допомоги на реабілітацію після закінчення періоду допомоги.
Звільнення може бути не раніше настання дня, наступного за зазначеними періодами, а якщо працівник вийшов на роботу до повідомлення про звільнення, розірвати договір із зазначених причин забороняється. Більше того, у тій самій а11.53 окремо зазначено, що можливість звільнення через тривалу непрацездатність не поширюється на випадки догляду за дітьми.
Трудовий договір з працівником, який перебуває на лікарняному, може бути розірвано першого дня після закінчення зазначених вище термінів захисту.
Розірвання трудового договору без попередження неспроможна мати місце після виходу працівника працювати у зв'язку з усуненням причини неявки. Роботодавець повинен, по можливості, знову прийняти на роботу працівника, який протягом 6 місяців з моменту розірвання трудового договору без попередження з причин, зазначених вище, повідомляє про своє повернення на роботу відразу після припинення дії цих причин.
Чи будь-яка хвороба сприяє дисциплінарному звільненню?
Вид хвороби не впливає на можливість подання заяви про дисциплінарне звільнення працівника. Основним фактором є тривалість непрацездатності, спричиненої захворюванням (3 або 6 місяців перебування на лікарняному відповідно). Це означає, що працівник, який хоче зберегти своє робоче місце, пославшись на серйозне захворювання, не може продовжувати працювати у цього роботодавця. Вид захворювання не впливає на права роботодавця в обсязі, що розглядається.
Коли захист розповсюджується на робітника?
Перебуваючи на лікарняному, працівник працює в іншого роботодавця чи пішов у відпустку. Таким чином він зловживає лікарняним. У разі роботодавець може звільнити працівника без попередження.
Виняток також застосовується, якщо роботодавець повідомляє про банкрутство або закриває свій бізнес. Тут також можна звільнити співробітника, який перебуває на лікарняному, і це не є проблемою.
Розірвання трудового договору можливе без дотримання терміну попередження з вини працівника, якщо працівник позбавляється права на практику, наприклад, водієм. Інша ситуація - це коли працівник вчиняє злочин у виконанні службових обов'язків і це підтверджується вироком суду, і навіть коли він грубо порушує свої трудові обов'язки.