За нормами трудового законодавства, працівник в РП немає права відмовлятися від винагороди за виконану роботу, а сама винагорода є наслідком вступу у трудові (чи аналогічні) відносини. Це означає, що роботодавець зобов'язаний виплатити заробітну плату за виконану роботу, а працівник не може передати своє право на винагороду третій особі.
Водночас §3, art.86 k.p. (Kodeks pracy) встановлює, що виплата винагороди провадиться на вказаний працівником банківський рахунок, якщо працівник особисто не подав паперову чи електронну заяву про виплату готівкою.
Що стосується переказу на рахунок, то виникає суперечність: з одного боку, не можна віддати оплату праці третій особі, з іншого – допустимо переказувати гроші на вказаний самим працівником рахунок у банку. Як це зробити?
Варіант розв'язання
Відповідно до цивільного законодавства, людина може уповноважити іншу особу, у тому числі і на отримання її коштів. Таким чином: переведення зарплати на рахунок іншої людини можливе, якщо на це буде складено відповідну довіреність.
Як оформити довіреність на одержання зарплати третьою особою?
У довіреності крім дати та місця складання документа необхідно вказати особисті дані та реквізити особи, яка уповноважується на отримання винагороди, а також її банківський рахунок.
Зразковий текст довіреності може мати такий вигляд:
Довіреність може бути надана на певний чи невизначений термін. У разі у графі «до» треба зазначити: «do odwołania». Оптимальною було б — особливо для відділу кадрів та розрахунку заробітної плати — надати крім довіреності заяву на перерахування зарплати на картку іншої людини із зазначенням з якого місяця робити виплату і до якого числа така заява має бути дійсною.
Ризики переведення зарплати на чужу картку
Вказівка про перерахування винагороди працівника на рахунок третьої особи несе у собі певні ризики. У разі присвоєння коштів такою особою суперечка за позовом буде між працівником та людиною, яка привласнила гроші. У такій ситуації роботодавець не буде стороною взаємних вимог, якщо він своєчасно та на вказаний працівником рахунок перерахував винагороду.
Працівник може у будь-який час скасувати доручення або змінити рахунок, на який має бути переведено його заробітну плату. Однак важливо, щоб це сталося своєчасно, щоб відповідні служби роботодавця встигли ознайомитись з інформацією та внести відповідні зміни.
Чи можливе переведення зарплати на кілька рахунків/карток?
Допускається перерахування винагороди більш як на один рахунок. Якщо роботодавець погоджується на таку форму перерахування винагороди, він повинен враховувати, що всі витрати на ці операції він, як правило, бере на себе.
Роботодавець може домовитися з працівником про те, що він погодиться на такий різноспрямований переказ лише у тому випадку, якщо працівник сам сплатить витрати. Однак роботодавцю слід пам'ятати, що в цьому випадку він має отримати згоду підлеглого на добровільне відрахування.
Висновок
Роботодавець, який одержав від свого працівника письмову вказівку про перерахування винагороди на рахунок іншої особи, повинен прийняти таку заяву та виконати вимогу. Однак, якщо діє виконавче провадження, то про зміну рахунку слід негайно повідомити відповідний орган, а можливі проблеми, пов'язані з неповерненням грошей третьою особою працівнику, знаходяться поза відповідальність роботодавця.