Чи можна в Польщі працювати за сумісництвом і які будуть виплати в ZUS?

За якими контрактами сплачуються внески до ЗУС під час роботи за сумісництвом? Як їх скоротити, та чи можна не платити зовсім? Більше про пільги та виплати

Внески до ZUS

Коротко нагадаємо, які внески з оплати праці стягуються роботодавцем для оплати ZUS із зарплати брутто співробітника. Для простоти розуміння розділимо їх на два блоки:

  1. Zdrowotna (Медичне страхування – доступ до медицини) – 9%.2.
  2. Інші внески

До других відносяться:

  • FGŚP (Фонд гарантованих винагород) – 0,10%.
  • Fundusz Pracy (Фонд праці) – 2,45%.
  • Rentowa (Страхування по інвалідності) - 8%.
  • Chorobowa (Оплата лікарняного) – 2,45%.
  • Emerytalna (Пенсійне забезпечення) - 19,52%.
  • Wypadkowa (Страхування від нещасних випадків) – від 0,67% до 3,33%.

Перераховано повні внески, однак у конкретних випадках можуть застосовуватись пільги, часткові звільнення, спеціальні розрахунки, які передбачені законом. Все це враховуватиметься і при розгляді цієї теми, тобто всі належні конкретній людині умови будуть враховані, і лише потім спрацює різниця обліку, яка залежить від типу договору.

Крім цього, нагадаємо, що, наприклад, оплата лікарняного (chorobowa) є обов'язковою для повноцінних трудових договорів, а для цивільно-правових може застосовуватись лише у добровільному форматі. Все це доведеться враховувати під час виборів договору.

Збіг страхових титулів

Декілька слів про термінологію. Збігом страхових титулів (поль., Zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych або просто Zbieg tytułów ubezpieczeń) – так у Польщі називають випадки, коли одні й ті самі внески до ЗУС нараховуються за різними джерелами доходу (і в розглядуваному випадку) одному або декільком із них співробітник звільняється від виплат. Саме на зниження витрат працівників та спрямовані чинні правила.

З одного боку, норми, що розглядаються далі, покликані забезпечити більш справедливу ситуацію, адже рівень деяких послуг не залежить від того чи буде працівник більше платити за них. Проте з іншого – система повинна виключати випадки уникнення виплат шляхом укладення кількох договорів. Звідси і досить складна система обліку платежів.

Сумісництво за умовами о дзело

Почнемо з найпростішого випадку – як розраховуються внески ZUS, якщо один із договорів умова о дзело?

Контракт на конкретну роботу (umowa o dzieło) не є самостійною підставою для соціального забезпечення та медичного страхування. Співробітник з таким договором не має права на пенсійне страхування, страхування інвалідності, хвороби, від нещасного випадку або медичне страхування. Відповідно і жодних виплат до ЗУС не здійснює. Від кількості контрактів це залежить.

Розмови про те, що ситуацію хочуть змінити, та запровадити деякі виплати за цими договорами йдуть уже давно. Кроком у цьому напрямі вважають вимогу обов'язкової реєстрації умов про справу в ZUS – без виплат внесків, але із постановкою на облік. Чи зміниться ситуація в майбутньому, сказати поки що неможливо. У цій статті наведено інформацію актуальну на день публікації. Якщо щось зміниться, матеріал буде змінено.

Тепер дуже важливий момент! Якщо умова про справу укладена з працівником, з яким у даного роботодавця вже є трудовий договір або умова злєценія, всі внески за нею нараховуватимуться так само (на тих самих умовах), що й за першим контрактом. Простіше кажучи, доходи за умовами про діло приплюсовуватимуться до доходів від початкового договору та враховуватимуться (в т.ч. для виплат до ZUS) за умовами цього початкового договору.

В інших випадках внески ЗУС з umowy o dzieło не стягуються. Більше до теми розумів про справу в цій статті не повертатимемося.

Поєднання за кількома умовами злєценія

Тут розглянемо лише ситуацію, коли і основна робота, і робота за сумісництвом відбуваються за умовами злєценія (тобто у працівника два або більше контрактів цього типу). З умовою про діло ми вже розібралися вище, а випадки, коли один із договорів умова про працю будемо розбирати далі.

За наявності у фізичної особи не менше двох умов лікування, виплати в ZUS нараховуються за такими правилами:

  1. Якщо перший договір укладається на суму не нижчу за мінімально встановлений розмір оплати праці, то за другим договором ця особа сплачує лише внески з медичного страхування.
  2. Якщо перший договір укладено на суму нижче за мінімальну зарплату, то і за першим, і за другим договором стягуватимуться внески на соціальне страхування в повному обсязі.
  3. Якщо перший і другий договір разом становитимуть мінімум оплати праці, тоді лише з третього та наступних договорів (якщо вони є) стягуватиметься виключно медичне страхування, а за двома першими – у повному обсязі. Якщо до мінімуму дотягують лише сума трьох перших договорів, то пільгова оплата можлива лише з четвертого, і таке інше. Якщо суми всіх договорів не вистачає до мінімуму, то внески сплачуються з усіх.

Все сказане діє лише під час укладання договорів із різними роботодавцями. При підписанні другого (і наступних) з тим самим, працює та сама система, як і з умовами про діло – всі доходи підсумовуються, і з них виплачуються загальні збори. Тобто платити у ЗУС доведеться з кожного.

При укладанні кількох ум злєценія з одним роботодавцем, жодних пільг із виплат у ZUS не існує. У разі підписання umow zlecenie з різними підприємцями, внески на медичне страхування сплачуються у будь-якому випадку. Інші виплати залежать від рівня доходу: якщо перший договір передбачає оплату праці не нижче за мінімум, то з наступних інших внесків не стягується. Якщо дохід за першим нижчий за мінімум, то стягуються з усіх контрактів, поки сума зарплат за ними не перевищить мінімум. З наступних - тільки дроздатна.

Робота за сумісництвом із умовою про працю

Відразу розберемо найпростіший варіант, коли перший (основний) та інші договори — umowa o pracę. У разі збіг страхових титулів не застосовується. За всіма умовами про працю всі необхідні внески до ZUS виплачуються в повному обсязі.

Діє тут і правило укладання договору з тим же роботодавцем - будь-який договір якого типу буде підписаний з ним додатково, виплати в ЗУС будуть стягуватися в повному обсязі з усіх. Відповідно, далі розглядаємо ситуації, коли різні договори укладаються з різними роботодавцями.

Збіг страхових титулів за трудовим договором та умовою лікування

Розглядаємо варіант, коли основна робота - за трудовим договором, а робота за сумісництвом - за умовою лікування. Ще раз, за ​​умовою про працю, всі внески сплачуються в повному обсязі, скільки б договорів такого типу не було підписано. Інша справа з умовою злєценія, однак і тут діє норма, що медичне страхування оплачується в будь-якому випадку. Інші виплати в ЗУС за умовою лікування залежать від доходу за умовою про працю:

  • Якщо винагорода за трудовим договором дорівнює або вища за мінімальну оплату праці, то за умову злєценія сплачуватиметься лише внесок медичного страхування.
  • Якщо винагорода за умовою про працю нижче мінімальної, за умовою злету також утримуватимуться внески в повному обсязі.

При цьому в даному випадку не має значення послідовність укладання договорів – розрахунок завжди буде здійснюватися за умовою про працю.

Приклад. Співробітник працює в компанії А за умовою злєценія та отримує винагороду у розмірі 2000 злотих брутто на місяць (нижче за мінімум). Він платить ZUS у повному обсязі. Однак з нового місяця він влаштувався і фірму Б, але вже за трудовим договором із зарплатою, що дорівнює мінімальній.

З нового місяця працівника буде звільнено від обов'язку сплачувати внески до ZUS за умовою лікування, крім медичного страхування, тобто його сума нетто на першій роботі може збільшитися. За умовою про працю внески стягуватимуться повністю.

Як платити в ЗУС, якщо умов злєценія кілька?

Якщо умова про працю не дає мінімальної зарплати, але в сумі з умовами лікування такий мінімум виходить, може виникнути питання вибору договору, за яким виплати здійснюються в повному обсязі, а за якими тільки медичне страхування. Це не проблема, якщо є тільки один трудовий договір і одна умова злєценія, але як робити якщо останніх кілька?

На жаль, працівник не може вибирати, який договір доручення (умову злету) він хоче звільнити від виплат – у цьому випадку діє принцип пріоритету у часі. Тобто договори враховуватимуться в міру їх укладання.

Добровільне страхування при збігу страхових титулів

Нагадаємо, що обов'язкових виплат Chorobowa (оплата лікарняного) за умовами лікування немає. Однак особи, які підписали такий договір, мають можливість укласти договір добровільного страхування. Аналогічно працівник може підписати з ZUS угоду та про добровільні виплати до пенсійного фонду та на страхування щодо інвалідності.

Проте є важливий момент – у разі хвороби працівник може отримувати допомогу по хворобі (оплату лікарняного) за декількома видами страхування (за умовами про працю та за умовами лікування) тільки якщо сплачував за ними повні (обов'язкові) внески. Якщо за якоюсь умовою лікування виплат не проводилося, то і лікарняний не оплачуватиметься.

Висновок

Тема збігу страхових титулів за різними договорами є непростою. Проте економія кількох сотень злотих на місяць за вірного вибору договору для роботи за сумісництвом – непоганий стимул, щоб зайнятися вивченням питання та розрахунками. І головне – все, що зазначено в даному матеріалі є законним правом кожного працівника, а не «сірою схемою» ухиляння від виплат соціальних внесків.

Не варто забувати і про те, що самостійно працівник тип договору вибрати не може – це має бути узгоджене з роботодавцем рішення. Проте останні рідко заперечують проти вигіднішого контракту, оскільки й можуть бути зацікавлені у зниженні низки платежів.

 

Джерело 


Evgenia Vatazhok

788 Статті Пости

Коментарі