Існує ймовірність того, що вас обдурять і ви не тільки не отримаєте карту побуту, а й будете змушені залишити територію РП.
Стандартна ситуація, іноземець не знаючи польської мови, приїхавши вперше в РП по роботі, підписує договір (а іноді й на усній домовленості) з третіми особами (агентство з працевлаштування чи юридична фірма) про надання йому послуги на отримання картки побуту.
Посередник займається всіма документами, подає документи в уженд отримання картки побуту, бере гроші за послуги і далі зникає чи дуже охоче йде контакт: не відповідає на дзвінки, на електронну пошту тощо.
Що робити іноземцю
Проблема полягає не тільки в тому, що гроші вже навряд чи повернеш і вас обдурили, складність полягає в тому, що іноземець не може (як йому здається) вплинути на ситуацію: усі контакти уженда, кореспонденція, смс-повідомлення тощо. переспрямовані на посередника і що робити у такій ситуації?
Є два важливі моменти:
Якщо з посередником підписано довіреність на подання інтересів. В даному випадку необхідно написати офіційну відмову від довіреної особи на подання інтересів (отримання картки побуту). Заява пишеться у двох примірниках із зазначенням договору з довіреною особою. Одне надаєте в уженд, де вам зобов'язані поставити друк (як доказ, що вашу заяву прийняли) друге – посереднику рекомендованим листом.
Другий варіант – коли жодного договору та довіреності немає. У цьому випадку документи на карту побуту подавалися від вашої особи, але адреса для кореспонденції вказана посередником. В даному випадку просто пишіть заяву в уженд про те, що адреса для кореспонденції змінилася і вказуйте свої дані.
Зразок заяви в Уженд про зміну адреси проживання можете завантажити за посиланням
Звичайно, це не спосіб повернути гроші за послуги, але принаймні ви будете володіти інформацією про те, як йдеться про отримання картки побуту і зможе впливати на ситуацію вашого легального перебування в Польщі.
P.S. якщо вже зважилися звернутися до посередників, читайте відгуки в інтернеті, питайте знайомих і будьте пильні.