Перше, що має розуміти кожен, хто бажає працювати за кордоном, — польська робоча віза призначена лише для легального працевлаштування в Польщі. Процес отримання робочої візи до Німеччини набагато складніший і ймовірність її отримання дуже невелика. Звичайно, робота в Німеччині приваблює більшими зарплатами, які можуть бути вищими, ніж у Польщі в 2-3 рази. Але також треба розуміти, що вартість життя теж вища – відповідно.
Проблема в тому, що ті, хто намагається працювати в Німеччині без легального працевлаштування, незахищені. Їхня соціальна безпека, як працівника і просто людини - відсутня. Таких працівників часто експлуатують, лякають здати до поліції, не виплачують заробітну плату. А самі працівники-нелегали просто не знають своїх прав та бояться їх відстоювати, побоюючись депортації.
Як легально працювати у Німеччині?
Незважаючи на Шенгенську зону, будь-яка національна віза дає прямий дозвіл на працевлаштування лише у країні, яка її видала. Але комерційні компанії давно вийшли за межі національних держав і в міжнародних компаніях, які мають філії у Польщі та Німеччині або пов'язані один з одним відповідними договорами та можливе офіційне працевлаштування.
Загалом процес працевлаштування іноземця в таку компанію для роботи в Німеччині (або іншій країні ЄС) має такий вигляд:
- Працевлаштування до польської компанії, що має філію в Німеччині або договір з німецькою фірмою про надання послуг (або, як варіант, реєстрація своєї компанії та укладення договору з німцями).
- Отримання робочої/воєводської візи або картки побуту в Польщі.
- Оформлення роботодавцем відрядження до Німеччини. Реєстрація працівника у німецькому посольстві – отримання візи Van der Eist
Van der Eist Visa - документ, необхідний для роботи в одній із країн ЄС з робочої візи іншої країни ЄС, виданої не громадянину будь-якої держави ЄС.
При цьому термін такої роботи обмежений! Перевищення допустимих термінів є грубим порушенням закону і може призвести до депортації та довготривалої заборони на в'їзд до Шенгенської зони з будь-якими цілями.
Що буде, якщо працювати в Німеччині від польської фірми без візи?
Перевищення допустимих термінів (3 місяці) роботи в Німеччині за візою Ван Дер Ельст є грубим порушенням закону і може призвести до депортації та довготривалої заборони на в'їзд до Шенгенської зони з будь-якими цілями.
Робота без цієї візи карається штрафом (і працівник, і роботодавець), а також депортація, закриття фірми, заборона на в'їзд до 5 років до країн Шенгену.
Якщо у вас є польська робоча віза, або навіть посвідка на проживання, і компанія-наймач знаходиться в Польщі, Ви можете бути відправлені у відрядження до Німеччини, або іншої країни ЄС, але, УВАГА, Вам потрібно попередньо отримати спеціальну візу, візу ван дер Ельст (van der Elst visa) у консульстві країни, в яку Ви прямуєте працювати. Ця вимога стосується ВСІХ іноземців у ЄС!
Як отримати візу Ван Дер Ельста
Отримання візи ван дер Ельст займає два-три тижні, процедура відбувається зазвичай без особливих проблем.
Видачею Van der Eist Visa займається консульський відділ Посольства Німеччини у Варшаві. Інші консульства Німеччини в РП ці візи не видають та консультування з подібних питань не проводять!
Крім того, Ви повинні знати, що за німецькими законами Вас можуть відправити у відрядження за візою ван дер Ельст максимум на 3 місяці протягом півроку, а щоб працювати більше, Ви повинні будете продовжити візу ван дер Ельста, але можливість це зробити мають дуже мало підприємств.
Таким чином, працювати в Німеччині легально, маючи польську робочу візу, Ви можете не більше 3-х місяців на рік, виключно за наявності ван дер Ельст візи. І то за умови дотримання багатьох формальностей.
Виїжджаючи на роботу до Німеччини за польською візою, з польським трудовим контрактом без візи ван дер Ельст, Ви порушуєте законодавство Німеччини з усіма наслідками, що випливають, зокрема: значний штраф і депортація (пляма на довгі роки, закриває Вам двері на всю Європу!).
Чи варто на довгі роки позбавляти себе перспектив роботи в Європі, скориставшись послугами несумлінних посередників з працевлаштування, які відправлять Вас на роботу до Німеччини з польської візи, для яких важливим є лише прибуток, а не ваша доля?
Процедура працевлаштування у польській фірмі для роботи в Німеччині
Загалом процедура працевлаштування в польській фірмі для роботи в Німеччині виглядає так:
про Працевлаштування у польську компанію, що має філію в Німеччині або договір з німецькою фірмою про надання послуг (або, як варіант, реєстрація своєї компанії та укладання договору з німецькою компанією).
- Отримання робочої/воєводської візи або картки побиту в РП.
- Оформлення роботодавцем відрядження до Німеччини.
- Реєстрація працівника у німецькому посольстві – отримання Van der Eist Visa.
- Робота в Німеччині.
Список документів для отримання візи Van der Eist для роботи в Німеччині
Звернення до консульства працівник здійснює особисто.
Щоб претендувати на отримання даної візи для роботи в Німеччині, працівник повинен надати в німецьке консульство в Польщі такі документи:
- Заповнену анкету (у двох примірниках з підписами працівника) із зазначенням особистих даних, цілей поїздки та іншої інформації. Бланк можна взяти у консульстві у Варшаві або завантажити роздрукувати анкету з офіційного сайту. Заповнюється німецькою мовою.
- Закордонний паспорт працівника, дійсний не менше 6 місяців.
- Документи, що дозволяють перебування та трудову діяльність у Польщі. Термін дії документів не може бути меншим за планований термін перебування за візою Ван Дер Ельста.
- Фото.
- Трудовий договір із роботодавцем.
- Договір між польським роботодавцем та німецькою компанією.
- Заяву від роботодавця, що він відправляє працівника у відрядження, із зазначенням фірми, місця, термінів та короткого опису послуг, які надаватиме працівник у Німеччині.
- Документи зі страхування працівника (А1 + картка ЕКШ). Докладніше нижче.
- У деяких випадках можуть вимагати й інші документи.
Вартість оформлення візи – 75 євро (консульський збір). Гроші не повертаються, незалежно від рішення з візи.
Довідка Al для роботи в Європі з польською візою
Довідка «А1» - це документ, який видається на працівника, якого польська фірма відправляє у відрядження за кордон. Довідка підтверджує, що такий працівник підлягає соціальному страхуванню на території Польщі та свідчить про те, що у Польщі сплачуються внески на його соціальне страхування. Оформлює дану довідку ZUS за місцем реєстрації фірми, де працює іноземець з-за меж ЄС.
Починаючи з 6 березня 2019 року, власникам Карт поляка, які не є громадянами країн Євросоюзу, для отримання довідки «А1» достатньо надати три документи.
Зокрема, до заповненого формуляру US-54 (інформація про легальність перебування в Польщі) треба буде додати копію візи D18, виданої на підставі Карти поляка, копію Карти поляка та сертифікат податкового резидента Польщі (CFR-1). Жодних інших документів, що підтверджують легальність перебування та виконання роботи в Польщі, на відміну від інших іноземців, власникам Карт поляка більше надавати не потрібно.