Головна вигода від договору випускника/стажера – законна можливість не сплачувати внески до ZUS, а в деяких випадках і прибутковий податок (тобто досягти умов, коли нетто зарплати дорівнює брутто). Одночасно контракт таїть у собі і небезпеки, не знаючи про які, можна взагалі позбутися доходу.
До якого типу договорів належить umowa o praktykę absolwencką?
Договір про стажування прямо не стосується жодного зі звичних типів контрактів. Трудовий кодекс РП на нього поширюється в дуже обмеженому форматі (докладно це питання розглянемо далі), а отже, умовою про працю він не є.
Цивільно-правовим договором його так само не можна назвати, оскільки він має специфічні обмеження, а отже, не відповідає вимогі про свободу умов контрактів, встановлену Цивільним кодексом Польщі.
Umowa o praktykę absolwencką регулюється окремим нормативно-правовим актом – Ustawę o praktykach absolwenckich (Законом про стажування випускників), на який далі і посилатимемося, називаючи його просто Закон.
Хто із іноземців може підписати договір про практику?
Учнем (стажером, практикантом – відповідно до Закону, praktykantem, тобто працівником, який підписав umowu o praktykę absolwencką) може бути будь-яка особа, яка відповідає наступним умовам (необхідне виконання обох умов; підстава – art.2 Закону):
Закінчив навчальний заклад не нижче основної загальноосвітньої школи (за колишніми правилами навчання) або восьмирічну початкову школу. При цьому у Законі окремо зазначено, що це можуть бути особи, які мають іноземний атестат про закінчення школи, визнаний еквівалентним атестату про закінчення польської гімназії або восьмирічної початкової школи.
Не досяг 30-річного віку на дату початку учнівства.
Шкільні атестати більшості сусідніх із Польщею країн визнаються у РП. Тому вікове обмеження є найважливішою умовою – ще раз підписати договір можуть особи до 30 років.
Хто може найняти практиканта?
Учень може бути найнятий фізичною особою, юридичною особою чи організаційною одиницею, яка є юридичною особою.
Відповідно до норм art.6 Закону, сторона, яка приймає на роботу стажера, забезпечує його на умовах, що застосовуються до працівників: безпечними та гігієнічними умовами праці, у тому числі відповідними засобами індивідуального захисту.
Одночасно, за положеннями ust.3, art.5 Закону, договір про стажування не може бути підписаний для небезпечних робіт.
У чому основні переваги договору практиканта?
З доходу за цим договором (якщо зарплата виплачується) не стягуються соціальні та медичні платежі, не виплачуються внески до Фондів праці та справедливості.
Прибутковий податок за замовчуванням нараховується (відповідальність за формування авансового податкового платежу несе роботодавець), проте пільга щодо звільнення від прибуткового податку осіб віком до 26 років може бути застосована.
Таким чином, особи, які не досягли 26 років, під час роботи за договором стажистів можуть отримувати зарплату нетто рівну брутто.
Умови роботи з umowe o praktykę absolwencką
Головним обмеженням є термін договору – договір на стажування може бути підписаний на період більше 3-х місяців. При цьому з тим самим роботодавцем контракт не може бути продовжений або перепідписаний на більший термін – максимум три місяці.
Важливо розуміти, що umowa o praktykę absolwencką не є договором на випробувальний термін, який також може бути укладений до 3 місяців – це принципово інша форма співпраці.
Чи завжди договір на практику оплачується?
На жаль Art.3 Закону прямо встановлює, що таке стажування може бути як оплачуваним, так і не оплачуваним. Вибір залежить від вирішення сторін. Це важливий момент, оскільки недобросовісні роботодавці можуть укласти «безкоштовний контракт», ввівши в оману непідготовленого іноземця.
Скільки може заробляти стажист на місяць?
Розмір щомісячної грошової допомоги не може перевищувати дворазового розміру мінімального розміру оплати праці, встановленого законодавчо. Це зазначено у ust.2, art.3 Закону.
При цьому обмеження по нижньому кордоні зарплати Законом не зазначено. Отже мають діяти інші норми, що регулюють це питання: правила про ту ж мінімальну оплату, норми зарплат для неповнолітніх тощо.
Тривалість перерв у роботі за стажорським договором
Перерви у разі не відрізняються від загальних умов. Тому тут лише коротко нагадаємо про основні умови. Якщо щоденний робочий час працівника:
- становить не менше 6 годин – він має право на перерву у роботі тривалістю не менше 15 хвилин;
- перевищує 9 годин - працівник має право на ще одну, додаткову перерву тривалістю не менше 15 хвилин;
- перевищує 16 годин – він має право на чергову перерву у роботі тривалістю не менше 15 хвилин.Вказані вище перерви включаються до робочого часу.
Які норми Трудового кодексу РП поширюються на договір зі стажування?
Як зазначалось, Кодекс праці не поширюється на стажування повністю. Однак у art.4 Закону зазначено винятки. За umowe o praktykę absolwencką повинні виконуватися (дотримуватися):
- принцип недискримінації у сфері зайнятості;максимальний робочий час, тобто робочий час практиканта, не може перевищувати 8 годин на день та в середньому 40 годин за середнього п'ятиденного робочого тижня;
- максимальна межа щотижневого робочого часу, включаючи понаднормовий годинник, не може перевищувати в середньому 48 годин у прийнятий розрахунковий період;
- стажеру належить не менше 35 годин безперервного відпочинку щотижня, у тому числі не менше 11 годин безперервного щоденного відпочинку;
- оплата нічного часу.
Сюди ж можна додати норми з охорони праці та з техніки безпеки, які вже згадувалися вище.
Що має містити договір про практику?
Стажування відбувається на підставі письмового договору, укладеного між стажистом та організацією, яка приймає його на практику. У договорі слід зазначити, зокрема:
- вид роботи, на якій стажер набуває досвіду та практичних навичок;
- період стажування;
- щотижневий робочий час у рамках практики;
- розмір грошової допомоги (якщо стажування оплачується).
Контракт може містити й інші умови, що не суперечать законодавству. Далі буде наведено один із прикладів такого договору, але необхідно розуміти, що в кожному конкретному випадку він має бути адаптований
Правила розірвання договору про практику
Правила дострокового розірвання контракту точно вказані у Законі та залежать від типу оплати:
- якщо стажування проводиться безкоштовно, договір може бути розірваний за письмовим повідомленням кожної із сторін у будь-який час;
- якщо практика оплачується, контракт може бути розірваний за письмовим повідомленням, поданим за сім днів.
- Якщо не йдеться про дострокове припинення договору про стажування, він припиняється автоматично після закінчення терміну, на який був укладений.
Сертифікат про стажування
Роботодавець, який приймає стажування, на вимогу стажера зобов'язаний видати письмову довідку про характер виконуваних робіт та навички, отримані під час стажування. Це однозначно зазначено у art.7 Закону.
Сертифікат (довідку) про пройдене стажування не слід плутати із свідоцтвом про роботу, що видається роботодавцем після припинення трудових відносин.
У сертифікат про стажування (практику) може бути включена така інформація:
- Яку посаду обіймав стажист.
- Яка робота та завдання були йому доручені.
- Як оцінювалася його робота.
- Які компетенції та навички він набув.
- Як він справлявся зі стресом, з можливими важкими та проблемними ситуаціями.
- Як він працював у команді.
Такий сертифікат, тобто висновок про пройдене стажування є документом, який може бути дуже корисним при пошуку нової роботи. Рекомендації, що додаються до резюме та мотиваційного листа, дозволяють сприймати кандидата як людину з певним професійним досвідом.
Чи втрачається статус безробітного під час підписання договору стажистів?
Практикант, який зареєстрований у службі зайнятості як безробітний, може зберегти цей статус. При цьому випускник зобов'язаний повідомити факт стажування. Якщо практика неоплачувана або заробітна плата становить менше половини мінімальної заробітної плати, стажист може продовжувати отримувати допомогу з безробіття.
Висновок
Резюмуємо. Договір про стажування може бути цікавим людям до 30 років, які мають хоча б середню освіту. За цим контрактом можна не сплачувати внески ZUS, а у віці до 26 років та податки. Однак триває він максимум 3 місяці і не може бути продовжений з тим самим роботодавцем, а дохід за ним не повинен перевищувати дворазового розміру мінімальної зарплати.