Як замінити зіпсовані купюри в Польщі?

Що робити, якщо ви отримали зіпсовану к, або маєте порвану купюру? Що робити з грошима, якщо їх відмовляються приймати та де обміняти?

Пошкоджені банкноти – велика проблема як для споживачів, так і для магазинів. Буває, що ми отримуємо порвані купюри в магазинах у складі здавання, що видається. Коли хочемо розплатитися ними пізніше, зустрічаємо відмову продавця. То що робити з порваною банкнотою?

Чи може магазин відмовитись прийняти пошкоджену банкноту?

Так. Пошкоджені купюри, навіть склеєні скотчем, все ще дійсні і можуть використовуватись для операцій з готівкою. Але співробітник магазину не зобов'язаний брати знищені гроші. Те саме стосується і споживачів, які за законом можуть відмовитися приймати рвані гроші як здачу.

Де обміняти пошкоджену банкноту?

За визначенням Національного банку Польщі вживані або пошкоджені банкноти та монети Національного банку Польщі, якщо вони не викликають підозр у справжності та їх характеристики дозволяють розпізнати номінал, у тому числі стерті, рвані, склеєні, порвані, надмірно забруднені, пофарбовані, .п. можна обміняти на придатні для обігу монети в касі будь-якого банку, що діє в Польщі. Якщо банкноти або монети не відповідають умовам обміну в банках, вони приймаються банками на підставі заяви та надсилаються для обміну до Головного управління НБП. У заявках рекомендується вказувати адресу електронної пошти фізичної чи юридичної особи, яка пред'явила купюри для обміну, для надання інформації про результат обміну в електронному вигляді.

Правила заміни пошкоджених банкнот у банку

Банки зобов'язані — відповідно до постанови президента Національного банку Польщі — замінити пошкоджену банкноту, якщо вона пошкоджена, але більш ніж 45% її первинної поверхні збереглася в одному фрагменті і можна дізнатися про номінал. При цьому:

  • Банкнота, яка зберегла від 45% до 75% своєї вихідної поверхні в одному екземплярі, буде обмінена на половину її номінальної вартості.
  • Банкнота, що зберегла понад 75% своєї оригінальної поверхні одним фрагментом, а також банкнота, роз'єднана (розірвана) не більше ніж на дев'ять частин, що становлять 100% банкноти загалом, обмінюється на повну номінальну вартість.

Пошкоджені або зношені монети підлягають 100% компенсації, включаючи два роз'єднані елементи (серцевина та кільце), якщо вони походять від монети того ж номіналу. Монета буде обмінена на половину номіналу, якщо збережено лише один із зазначених елементів.

Кошти, що не відповідають вимогам до обміну в головному офісі НБП, наприклад, уривки банкнот із вмістом менше 45% області, будуть знищені в Національному банку Польщі після закінчення б місяців з дати підготовки інформації про результат обміну, якщо заявник не подасть заяву про їх повернення .

Як обміняти зіпсовані гроші у Польщі?

Існує два способи обміну зіпсованих купюр та монет. Перший - звернутися до будь-якого банку біля РП і виконати вимоги цієї установи. Ці норми що неспроможні суперечити правилам НБП, але у деталях можуть відрізнятися.

Фізична особа також може надіслати заяву разом з вживаними або пошкодженими банкнотами/монетами польської валюти (загальною вартістю, що не перевищує 2000 злотих) безпосередньо до головного офісу НБП поштою або кур'єром за такою адресою: Narodowy Bank Polski, Departament Emisyjno-Skarbcowy, Swiçtokrzyska 11/2100-919 Warszawa з поміткою DES – wymiana

Національний Банк Польщізвертає увагу, що назва відділу (Departament Emisyjno-Skarbcowy) має бути написана з точністю до літери – це значно полегшить доставку.

Монети та купюри, що направляються для обміну до Головного офісу НБП, повинні бути поміщені до запечатаного конверту, який необхідно додати до заявки. Рекомендується робити відправлення рекомендованим листом із повідомленням.

Завантажити бланк на обмін купюр 

Завантажити заявку на обмін монет 

Переказ коштів за грошові знаки, що обмінюються, буде здійснено на рахунок фізичної особи зазначеної в заяві.

Джерело 

 


Evgenia Vatazhok

788 Статті Пости

Коментарі