Кожен третій потяг Intercity прибуває з запізненням до пункту призначення. Пасажири можуть отримати за це компенсація, а у деяких випадках можна розраховувати на таксі та проживання у готелі. Законодавство регулює дані правила
У Польщі також є Закон про транспорт, який регулює перевезення пасажирів уповноваженими перевізниками, у тому числі за плату на підставі договору (або, наприклад, купівлі квитка), за винятком морського, повітряного та кінного транспорту.
Відповідно до положень зазначеного вище Закону, перевізник несе відповідальність за шкоду, заподіяну пасажиру внаслідок передчасного відправлення, затримки прибуття або скасування поїзда, що регулярно курсує. Але тільки в тому випадку, якщо збитки виникли внаслідок навмисного порушення правил або грубої недбалості з боку перевізника.
Щоб вимагати компенсацію, мандрівник повинен довести факт передчасного виїзду, затримки прибуття чи скасування транспортного засобу, а також обґрунтувати збитки, завдані внаслідок цієї події.
Коли можна отримати компенсацію за запізнення?
Питання відповідальності перевізника за скасування та затримку також регулюється правилами ЄС, які мають пріоритет над положеннями внутрішнього законодавства про перевезення. На додаток до правил відшкодування витрат на купівлю квитків, у нормативних актах ЄС закріплено фіксовану форму компенсації.
Пасажир може отримати її за затримки поїзда, але за умови, що він не здав квиток і не скористався транспортом. Розмір одноразової компенсації не залежить від завданих збитків. Він розраховується у відсотках залежно від часу затримки.
Отже, сума компенсації становить:
- 25% вартості квитка у разі затримки від 60 до 119 хвилин;
- 50% вартості квитка у разі запізнення на 120 хвилин і більше.
Претендувати на компенсацію можуть пасажири, які не скористалися своїм правом на відшкодування вартості квитків. Як підкреслили в Управлінні залізничного транспорту (УЖТ), у Польщі положення про компенсацію поширюються лише на потяги далекого прямування:
- Express Intercity Premium (EIP).
- Express InterCity (EIC).
- InterCity (IC).
- Twoje Lіnie Kolejowe (TLK).
- interREGIO (IR).
- Усі міжнародні поїздки між країнами ЄС.
Як подати скаргу на затримку?
Юристи радять зберігати усі проїзні документи. Це може бути роздруківка броні, куплених квитків, листування з перевізником. Також слід пам'ятати, що перевізники зобов'язані повідомляти про будь-які затримки та скасування цього транспорту. У такому разі можна попросити перевізника надати відповідний сертифікат.
Потім потрібно визначити, у якій формі пред'являти перевізнику претензії, пов'язані із затримкою чи скасуванням перевезення. Часто перевізники використовують заздалегідь підготовлені додатки чи форми, які розміщені їх сайтах. Перевізники також зобов'язані надавати мандрівникам інформацію щодо претензій, а також про можливість та спосіб їх задоволення.
У разі запізнення поїзда можна подати скаргу "на невиконання або неналежне виконання договору перевезення". Це можна зробити онлайн , або на вокзалі або в будь-якому пункті обслуговування пасажирів. Подати скаргу можна протягом року з моменту запізнення або поїздки, що не відбулася з вини перевізника.
Коли можна вимагати відшкодування збитків через суд?
Бувають ситуації, коли перевізник не визнає скарги чи претензії і, як наслідок, відмовляється виплачувати компенсацію. І тут можна вимагати відшкодування збитків у судовому порядку.
Таку можливість слід завжди враховувати, а значить правильно до неї підготуватися та зібрати докази того, що людина використовувала цей вид транспорту. Ними можуть бути куплені та прокомпостовані квитки.
Мандрівник також повинен довести, що потяг, яким він мав їхати, був затриманий або скасований. Тоді варто попросити у перевізника довідку про таку ситуацію. Ви також можете задокументувати затримку самостійно, наприклад сфотографувавши табло з розкладом прибуття або відправлення з відповідним повідомленням. Можна також викликати свідків, наприклад людей, які подорожували з вами.
У разі пред'явлення вимог відповідно до положень Цивільного кодексу або Закону про транспорт, мандрівник повинен довести, що йому завдано шкоди у зв'язку із затримкою чи скасуванням перевезення, а також його розмір.
У певних ситуаціях перевізник може звільнитися від обов'язку відшкодовувати збитки, якщо затримка поїзда була спричинена надзвичайними подіями, яких він не міг запобігти, наприклад, виходу з ладу тягової мережі через хуртовину або аварію.
До надзвичайних подій не належить вихід з ладу рухомого складу, що не викликаний зовнішніми факторами. Мандрівник також повинен довести, що потяг, яким він мав їхати, був затриманий або скасований. Тоді варто попросити у перевізника довідку про таку ситуацію. Ви також можете задокументувати затримку самостійно, наприклад сфотографувавши табло з розкладом прибуття або відправлення з відповідним повідомленням. Можна також викликати свідків, наприклад людей, які подорожували з вами.
У разі пред'явлення вимог відповідно до положень Цивільного кодексу або Закону про транспорт, мандрівник повинен довести, що йому завдано шкоди у зв'язку із затримкою чи скасуванням перевезення, а також його розмір.
У певних ситуаціях перевізник може звільнитися від обов'язку відшкодовувати збитки, якщо затримка поїзда була спричинена надзвичайними подіями, яких він не міг запобігти, наприклад, виходу з ладу тягової мережі через хуртовину або аварію. До надзвичайних подій не належить вихід з ладу рухомого складу, що не викликаний зовнішніми факторами.