Найперше жінці потрібно звернутися до гінеколога чи акушерки (położna). У Польщі сертифікована акушерка як і лікар може підтверджувати вагітність, проводити регулярний огляд, призначати та інтерпретувати аналізи й дослідження (крім УЗД, яке виконує та інтерпретує тільки гінеколог).
Коли починається третій триместр вагітності або виникають підозри на її ускладнення, погіршення стану матері чи дитини, акушерка має скерувати жінку на консультацію до гінеколога.
Важливо знати:
- під час вагітності й пологів (а також протягом шести тижнів після пологів) жінка має право на безплатне медичне обслуговування, навіть якщо вона не має медичного страхування від NFZ. Якщо незастрахованій вагітній відмовляють у медичному обслуговуванні, то потрібно телефонувати на цілодобову інформаційну лінію NFZ: 800 190 590;
- обирати лікаря чи акушерку в межах NFZ необов’язково в лікарні, з якою ви маєте декларацію на медичне обслуговування — можна також звернутися до будь-якого лікаря чи акушерки, що мають договір з NFZ, у межах міста;
- NFZ забезпечує право вагітної безплатно змінити лікаря чи акушерку двічі протягом вагітності, тож якщо вам не подобається медичне обслуговування, то можете сміливо шукати кращого фахівця;
- NFZ гарантує чотири патронажні візитиакушерки (спостереження за немовлям одразу після народження), яка вела вагітність, тож якщо для вас важливо після народження дитини опинитися під опікою людини, яку добре знаєте, то також є сенс вибирати акушерку;
- якщо жінка має важкі хронічні захворювання або мала ускладнення чи патології плоду під час попередніх вагітностей, то супроводжувати її вагітність має лікар.Отже, якщо маєте серйозні проблеми зі здоров’ям, то краще відразу шукати лікаря, а не акушерку.
Карта вагітності
Карта вагітності (Karta ciąży) — це важливий документ, який містить медичну інформацію про перебіг вагітності, обов’язкові огляди та обстеження. Карту вагітності зазвичай виписує лікар чи акушерка під час першого огляду.
Завжди носіть карту вагітності із собою. У разі раптових проблем зі здоров’ям (наприклад, якщо просто з вулиці треба їхати до шпиталю) лікарі матимуть всю необхідну інформацію.
10-й тиждень вагітності
Відповідно до польських вимог, вагітна повинна перебувати під медичним наглядом щонайпізніше від 10 тижня вагітності. Жінкам, що звернулися до лікаря пізніше, можуть відмовити в одноразовій допомозі «becikowe» після народження дитини.
Важливо:
- якщо початок вашої вагітності припав на перебування поза межами Польщі, то підіть до лікаря там і зберігайте медичну документацію щодо цього першого візиту (незалежно від того, чи ви були в державній або приватній лікарні). Тоді навіть якщо вам видадуть карту вагітності пізніше, та в ній можуть зазначити дати та дані з попередніх візитів;
- якщо ви звернулися до лікаря пізніше зазначеного терміну з поважної причини (наприклад, перебували у відрядженні, лежали в лікарні з іншою дитиною тощо), то спробуйте отримати документальне підтвердження цієї поважної причини. Іноді його беруть до уваги під час розгляду заявки на одноразову допомогу;
- до 10 тижня вагітна має пройти обстеження, отримати необхідну інформацію та почати приймати препарати, які порадить лікар, тому «вимога десятого тижня» справді має сенс і покликана захистити здоров’я матері та дитини.
Список необхідних обстежень
Під час першого візиту лікар чи акушерка мають поінформувати жінку про те, які обстеження необхідно виконати протягом вагітності (зазвичай разом з картою вагітності видають стандартний список обстежень та аналізів з орієнтовними термінами їхнього виконання). Якщо лікар чи акушерка працюють в державній клініці чи мають контракт з NFZ, то всі стандартні обстеження будуть безплатними. Їхній список можна переглянути за посиланням.
У Польщі первинним обстеженням для виявлення патологій розвитку плоду є генетичне УЗД (USG genetyczne).
Права вагітних на медичну допомогу
Від січня 2017 року вагітні мають право на доступ до консультації лікарів вузького фаху (як-от кардіолога, ендокринолога тощо) протягом щонайбільше семи днів після видачі направлення. На ньому може бути вказано, який тиждень вагітності має жінка, а також можна підтвердити свій стан за допомогою карти вагітності чи довідки від акушерки або гінеколога.
Право на доступ вагітних до лікаря-фахівця протягом щонайбільше семи днів стосується й стоматології, до того ж NFZ гарантує безплатне лікування вагітним зубних каналів.
Важливо: перший контрольний візит до стоматолога має відбутися на початку вагітності. Детальніше про права вагітних можна прочитати тут.
Формальні гарантії та реальність
Державне медичне обслуговування вагітних має певні проблеми, пов’язані передусім з нестачею лікарів. Часто, попри формальні гарантії, на обстеження та консультації доводиться чекати дуже довго, а регулярні візити виявляються короткими та неінформативними. Ось кілька порад від авторки тексту, що народжувала в Польщі, які допоможуть вам краще почуватися у спілкуванні з лікарями:
- перед тим, як підписувати договір з лікарем чи акушеркою, спробуйте дізнатися, чи великі до них черги — ситуація в закладах є дуже різною;
- дізнайтеся про вашого потенційного лікаря чи акушерку якнайбільше. Наприклад, можна перевірити відгуки на ресурсі pl;
- намагайтеся записуватись на обстеження УЗД якомога раніше, але будьте готові до того, що черга на УЗД першого триместру часто перевищує його тривалість, тому краще його зробити в приватній лікарні.
Про переваги та недоліки приватного ведення вагітності в порівнянні з NFZ, а також про інші речі, що стосуються вагітності, пологів та материнства, читайте в наступних статтях нашого циклу.