Відповіді на популярні запитання для українців, що прибули на тимчасовий захист в Бельгію

Популярні запитання від українців, що прибули на тимчасовий захист в Бельгію

Офіційний державний сайт з деталями про де, що і навіщо з точки зору допомоги українцям

https://info-ukraine.be

https://register-ukraine.be/

Відповіді на популярні запитання для українців, що прибули на тимчасовий захист в Бельгію:

https://www.facebook.com/101570439157471/posts/112959584685223/?d=n (тут оновлюється, нижче - копія від 24 березня)

  1. Я приїхала з України до Бельгії, що мені робити далі?

а) Якщо у вас є родичі чи знайомі в Бельгії і ви маєте змогу зупинитися в них, ми радимо відіспатись і трошки оговтатись перед тим, як братися за владнання справ з документами.

б) Якщо у вас нема ні родичів, ні знайомих тут, вам потрібно звернутися до місцевої адміністрації, де вам нададуть кризове житло на кілька днів і ви також зможете відпочити і трохи оговтатись, а тоді зареєструватися і отримати притулок на довший термін.

в) Після реєстрації на тимчасовий захист можуть спрямувати в готель, а потім далі до приватних осіб, поки ви не знайдете своє житло.

  1. Як отримати в Бельгії статус біженця?

Згідно з директивами ЄС, які уряд Бельгії підтримав, українці в Бельгії НЕ отримуватимуть статусу біженця. Українським переміщеним особам надаватиметься статус тимчасового притулку.

Статус біженця – це окрема процедура. На неї також можна подати заявку, але її не розглядатимуть, поки у вас є тимчасовий захист.

  1. Що таке статус тимчасового притулку?

Статус тимчасового притулку передбачає отримання дозволу на проживання та працю в Бельгії (типу А) терміном на 1 рік із можливістю продовження (на шість місяців, максимально на 3 роки), надання соціальних виплат, покриття витрат на медичне страхування, сприяння у працевлаштуванні, перекваліфікації, вивченні мови, можливість для дітей відвідувати школи і садки і т.д.

Якщо ЄС вирішить, що ситуація нормалізувалась і можливо безпечно повернутись додому, то статус тимчасового притулку може біти відкликаний раніше, ніж за рік.

  1. Чи варто мені оформляти статус тимчасового притулку?

Ми наполегливо радимо оформити статус тимчасового притулку якомога швидше. Найперше, бо він дає право отримувати матеріальну підтримку (та, за потреби, житло) від держави Бельгія одразу, як у вас на руках буде сертифікат про надання тимчасового притулку, що значно полегшить вам адаптацію на новому місці.

  1. Я живу в родичів і не хочу оформляти офіційний статус.

Навіть якщо ваші родичі можуть дозволити собі деякий час утримувати вас із сім’єю, ніхто не знає, скільки триватиме війна і чим завершиться. Тому, знову ж таки, ми радимо максимально інтегруватися, знайти роботу, яка буде неможливою без отримання статусу тимчасового притулку.

  1. Мої родичі отримують соціальну допомогу і якщо я теж оформлю собі допомогу, їхні виплати зменшаться. Це правда?

Ні, це не відповідає дійсності у випадку із переміщеними особами з України, які оформили статус і виплати, і правильно оформили свою ситуацію в місцевих міграційних офісах , ця норма не діє. За наявною на даний час інформацією виплати ваших родичів мають залишатися без змін.

  1. Чи матиму я право на працю?

Так, отримавши сертифікат тимчасового притулку, отримавши  на його підставі на руки карту А, ви зможете офіційно працевлаштуватися, відповідно до вашої кваліфікації.

  1. Я не володію місцевими мовами, що робити?

Оформивши статус тимчасового притулку, ви можете звернутися до служби інтеграції (Наприклад: In-Gent або Huis van het Nederlands, etc) і безкоштовно опанувати мову.

  1. Я не розумію, з чого почати пошук роботи в Бельгії. Що мені робити?

Коли ви завершите оформлення статусу тимчасового притулку і отримаєте карту А, ви можете звернутися до місцевих адміністрацій і вони спрямують вас до організацій, які допомагають із пошуком роботи і, якщо потрібно, перекваліфікацією.

  1. Я не хочу оформляти офіційний статус, бо планую повертатися до України.

Офіційний статус тимчасового притулку не регламентує мінімальної тривалості вашого перебування в Бельгії. Ви отримуєте дозвіл на проживання та працю типу А. З ним ви безперешкодно можете виїхати до України, як тільки там знову стане спокійно і безпечно.

  1. Як мені отримати необхідну медичну допомогу?

Статус тимчасового притулку покриває ваше медичне страхування і ви маєте право отримати всю необхідну вам медичну допомогу в повному обсязі, відповідно до можливостей, які надає ваш страхований пакет. Якщо у вас термінова проблема, ви маєте звернутися на відділення швидкої допомоги в найближчій лікарні, якщо проблема нетермінова, шукаєте найближчий офіс сімейного лікаря і звертаєтесь туди. Лікар за необхідності спрямовує вас до вужчого спеціаліста. Вартість лікарських послуг та аналізів покриває страхівка.

  1. Чи можу я віддати дітей до школи?

Школа в Бельгії стартує з 2,5-3 років і є безкоштовною. Школи приймають і завжди приймали діток незалежно від статусу їхніх батьків, для забезпечення базового права дитини на освіту. Тобто, ви можете одразу, не чекаючи отримання документів на статус, шукати школу для своєї дитини і її дути приймуть без проблем за наявності місць в самій школі. Порада: У великих містах школи часто переповнені, як і перевантажені міграційні офіси. Якщо вам все одно, де мешкати, не  гордуйте невеликими громадами.

  1. А якщо моя дитина молодша трьох років?

Система ясел у Бельгії влаштована таким чином, що приймає діток з тримісячного віку. Ясла платні, але вартість розраховується згідно з доходами кожної окремої сім’ї.

  1. Чи можу я зробити своїй дитині планові щеплення?

Ви можете отримати абсолютно усі щеплення безкоштовно в пунктах організації «KindGezin», а також проходити там безкоштовні планові обстеження і огляди з дітками до 2,5 років.

  1. Де я можу вивчити мову?

При поданні документів на оформлення карти А в місцевому офісі міграції, запитайте про таку можливість і вам нададуть адреси і контакти місцевих організацій, що займаються інтеграцією та викладанням мови.

  1. Я вагітна, як мені отримати медичну допомогу?

Вам потрібно пошвидше оформити статус тимчасового притулку і отримати сертифікат та медичне страхування, яке покриє ваші консультації з лікарем та перебування в лікарні на час і після пологів. Потім ви обираєте лікаря і клініку і вже на місці стаєте на облік вагітних, домовляєтесь про пологи і все решта.

  1. Що я отримую, коли залишаюся в таборі біженців?

Медичну допомогу, триразове харчування, 8 євро на тиждень на кишенькові витрати. Якщо сім’я з дітьми, то дають окрему кімнату. Якщо самотня людина, то проживання в кімнатах по 4-5 людей.

  1. Скільки людей може жити  там разом?

Залежить конкретно від табору, від 30 до 300 людей різних національностей.

  1. Чи родичів можуть розділяти (селити в різних місцях)?

Ні, сім’ї не розділяють.

  1. Які правила діють на території табору для біженців?

Ви повинні бути присутні в центрі. Якщо вибуду відсутні 10 протягом 30-денного періоду, ви втратите право перебувати в центрі. Перевіряти номер можуть з 9:00 до 17:00. Правила в кожному притулку можуть різнитися. Якщо ви їх не дотримуєтесь, до вас можуть бути застосовані санкції. Наприклад, ви не отримаєте грошей на кишенькові витрати або вас переведуть в інший притулок.

  1. Які документи мені будуть потрібні для реєстрації?

Документ з фото, який доводить громадянство України (закордонний паспорт, ID карта, посвідчення водія). Документи, що вказують на те, що ви сім’я, якщо є потреба це довести (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження).

  1. Як бути, якщо в мене немає паспорта?

Можна показати інший документ із фото.

  1. Як бути, якщо в мене немає жодних документів?

DVZ просить в такому випадку звернутися в Посольств України, щоб отримати документ з фотографією, який доводить ваше громадянство.

  1. Чи потрібно мені перекладати свої документи на англійську чи місцеві мови?

Якщо на документі немає інформації англійською мовою, то треба буде зробити переклад на нідерландську, французьку чи німецьку мови.

  1. Де я можу зареєструватись, щоб отримати сертифікат тимчасового притулку?

З понеділка, 14/03, Brussels Expo, зал 8 (Heysel) стане реєстраційним центром,  для українців. Реєстраційний центр працює з 8:30 до 17:30, 7 днів на тиждень, до нього можна дістатися по  лінії метро 6, зупинка Heysel. В інтересах людей без житла, якщо воно у вас є, просимо набратися терпіння перед реєстрацією, і це на благо незахищених співвітчизників. Це не має ніяких наслідків для вас. Люди, які зареєструвалися в реєстраційному центрі Bordet, не повинні повторно звертатися до реєстраційного центру за адресою Palais 8 (Heysel). www.info-ukraine.be

Після реєстрації особистих даних декому DVZ видає документ про «попередню реєстрацію». Якщо DVZ вирішить, що ваші документи підходять для отримання тичасового захисту, то вас пізніше запросять за адресою: Pachecolaan 44, 1000 Brussel, щоб отримати сертифікат про тимчасовий захист.

ВАЖЛИВО: в мережі активно поширюється інформація, що реєструватися можна також і в місцевих муніципалітетах. Це не зовсім так. На місці ви можете зареєструватись тільки, як турист, на 90 днів і отримати страхування. Але для набуття статусу наразі є тільки одна процедура, описана вище.

  1. Чи обов’язково неповнолітнім дітям бути присутніми під час реєстрації у DVZ?

Так, обовязково

  1. Які документи я отримаю у DVZ?

Після реєстрації особистих даних DVZ видає документ про «попередню реєстрацію».

Якщо DVZ вирішить, що ваші документи підходять для отримання тичасового захисту, то вас пізніше запросять за адресою: Pachecolaan 44, 1000 Brussel, щоб отримати сертифікат про тимчасовий захист.

  1. Які документи, крім сертифікату про надання тимчасового притулку мені потрібні, щоб подати заявку на отримання дозволу на проживання в місцевому офісі міграції?

Треба мати при собі документ, який посвідчує вашу особу: паспорт, ID карту чи права (якщо потрібно, перекладені на одну з державних мов), для дітей – паспорт або свідоцтво про народження (ймовірніше за все, перекладене на одну з державних мов).

Треба буде вказати адресу, за якою ви мешкаєте і після перевірки дільничим поліцейським, вас запросять в міграціний офіс для отримання карти А.

  1. Як довго триватиме процес отримання сертифікату про тимчасовий притулок?

Першочергово не було роз’яснення про те, чи сертифікат видаватимуть одразу, що спровокувало різночитання цього пункту.

По факту процедура наразі виглядає так – після реєстрації особистих даних DVZ видає документ про «попередню реєстрацію». Якщо DVZ вирішить, що ваші документи підходять для отримання тичасового захисту, то вас пізніше запросять за адресою: Pachecolaan 44, 1000 Brussel, щоб отримати сертифікат про тимчасовий захист.

  1. Як довго триватиме процес отримання дозволу на проживання типу А?

Отримавши сертифікат про надання тимчасового притулку, ви можете подати заяву на оформлення дозволу на проживання типу А. Це може тривати від кількох тижнів до 2-3 місяців, у залежності від завантаженості міграціних офісів на місцевому і федеральному рівнях.

  1. Щоб отримати соціальну допомогу мені треба очікувати на дозвіл на проживання та працю?

Що б подати заявку на отримання соціальної допомоги в OCMW, вам потрібно або отримати карту А, або мати на руках довідку про те, що ви подали до міграційного офісу документи на отримання карти А (bijlage 15).

  1. Де я маю подавати заявку на отримання матеріальної допомоги?

Заявку на отримання допомоги ви подаєте в найближчому OCMW

  1. Чи можу я використовувати українське посвідчення водія?

Ви маєте обміняти українське посвідчення водія на бельгійське у відповідній службі місцевої адміністрації (dienst Bevolking of dienst Rijbewijzen). Обмінюють тільки категорію В і тільки після отримання карти А. Процес обміну триває 1-2 місяці.

  1. На яку суму фінансової допомоги я можу розраховувати? Чи мої неповнолітні діти також отримуватимуть допомогу? Скільки?
  2. Чи статус тимчасового притулку можуть отримати також чоловіки?

Так.

  1. Чи люди, які українці, які житимуть в таборах біженців, отримуватимуть соціальні виплати?

Ні, люди в таборах біженців соціальних виплати не отримують.

  1. Що таке карта А?

Це тимчасовий вид на проживання з обмеженим терміном дії, ідентифікаційна карта, ID card. За програмою тимчасового захисту на даний момент усі карти видаватимуться терміном до 4.03.2023, не залежно від моменту, коли ви подали заяву на її отримання.

  1. Який розмір соціальних виплат для сім’ї з дітьми?

Сім’я з дітьми отримує 1.478,22 євро на місяць від OCMW (CPAS). Також платять 169,79 євро кожну дитину. OCMW (CPAS) допоможе вам оформити цю допомогу.

  1. Як можна отримати медичну допомогу, поки немає оформленої карти А?

Тільки за свій рахунок. 

  1. Якщо я є громадянкою іншої держави, але постійно проживала в Україні до війни на законних підставах, чи я також маю ті ж самі права?

На тимчасовий захист претендують такі особи:

а) Громадяни України;

б) Громадяни третіх країн, що користуються міжнародним захистом чи визнані в Україні особами без громадянства;

в) Їх родичі: чоловік, жінка, неповнолітні неодружені діти;

Інші близькі родичі, що проживають з сім’єю на момент подій, що привели до масової хвилі вимушених переселенців, що повністю, або частково перебувають на утриманні українців у цей момент;

г) Інші громадяни третіх країн, що проживають в Україні на законних підставах, не мають права на тимчасовий захист. Якщо вони не можуть повернутися в країну свого походження через ризик переслідування чи завдання серйозної шкоди (наприклад, збройного конфлікту), вони завжди можуть звернутися за міжнародним захистом.

  1. Чи можливо отримати статус тимчасового притулку людині, яка перебуває в офіційному шлюбі з громадянином країни ЄС, але на момент початку російського вторгнення, не проживала разом з чоловіком, а проживала в Україні?

Якщо у вас немає дозволу на проживання в іншій країні Європи, ви можете звернутися за тимчасовим захистом. Однак, варто також розглянути питання про те, чи немає можливості податися на воз’єднання сім’ї, щоб отримати на цій підставі дозвіл на проживання. В цьому разі у вас буде кращий статус, ніж перебування на підставі тимчасового притулку.  Для з’ясування усіх деталей рекомендовано звернутися до юриста, адже кожен випадок індивідуальний.

  1. Чи можна отримати статус тимчасового притулку в Бельгії тим, хто має відкриту довготермінову візу іншої держави ЄС/Шенгену? (Наприклад, річна воєводська польська віза).

Да, маєте право запросити тимчасовий захист.

  1. Чи можна просити тимчасовий захист спочатку в одній країні ЄС, а потім переїздити в іншу і просити захист там? Якщо є потреба переїхати з однієї країни в іншу, то як має оформлятися цей процес?

Подати заявку на тимчасовий захист у різних країнах є неможливим.

Ви маєте право легально перебувати на території Європи 90 днів без візи. Таким чино, ми маєте достатньо часу, щоб потрапити в країну свого призначення і запросити тимчасовий захист там.

Європейська директива передбачає можливість воз’єднання членів членів сім’ї, що знаходяться під тимчасовим захистом у різних країнах-членах. Країни-члени ЄС також мають розробити для цього відповідну процедуру. В Бельгії такої процедури наразі немає.

  1. Чи є проблемою для оформлення тимчасового захисту закінчення терміну дії українських документів (закордонного паспорта)?

З протермінованим паспортом можна просити тимчасовий захист. Європейська Комісія вважає, що це не повинно бути проблемою. Як до цього буде ставитися Бельгія наразі невідомо.

  1. Чи можна виїздити за межі Бельгії до того, як буде оформлена карта А? Що станеться, якщо виїхати?

Ви можете виїздити з Бельгії, оскільки ви як громадянин України можете перебувати в ЄС без візит протягом 90 днів. Однак, якщо ви покинете Бельгію, ваша заявка на отримання тимчасового захисту буде анульована.

  1. Як виглядає реєстрація громадян інших країн, що мають посвідку на проживання в Україні? Що робити, якщо реєструвати в Брюсселі відмовились?

На отримання тимчасового захисту в Бельгії можуть подати заявку тільки ті особи, які отримали право на легальне проживання в Україні на підставі міжнародного захисту. Усі інші фоорми легального перебування в Україні – робота, навчання, інше – виключаються. Вам належить повертатися в країну вашого громадянства.

Якщо ви з поважних причин не можете повернутися в країну громадянства, ви можете звернутися за отриманням міжнародного захисту через Генеральний Комісаріат у справах біженців.

Оскільки кожен окремий випадок є унікальним, щоб дізнатися які варіанти є конкретно у вашому кейсі, радимо звернутися за консультацією до адвоката.

  1. Як правильно оформити медичне страхування людям, які потребують особливої медичної допомоги (серйозні захворювання, інвалідність, стоматологічні і ортодонтичні послуги)?

На це складно відповісти коротко. Ми радимо звертатися OCMW за допомогою по врегулюванню кожного конкретного випадку.

  1. Чи можуть подаватися на здобуття статусу тимчасового притулку громадяни України, які на момент російського вторгнення перебували в Бельгії довгий час у статусі нелегальних мігрантів?

Заявку подати завжди можливо, але наразі не до кінця зрозуміло, якою буде політика Бельгії по відношенню до цієї категорії осіб. Можливо вам доведеться подавати прохання про міжнародний захист через Генеральний Комісаріат у справах біженців. Крім того ми рекомендуємо проконсультуватися з юристом, щоб уповні мати розуміння усіх доступних варіантів конкретно у вашому випадку.

  1. Чи може людина, яка зареєструвалась в центрі в Брюсселі, поїхати до України і повернутися назад до того, як матиме належно оформлену картку? Чому ні? (знаю, дурне питання, але люди питають і я не знаю, що їм відповісти)

Ні. Коли ви покинете Бельгію, ваша заявка на тимчасовий захист буде анульована. Якщо ви повернетесь до України після отримання карти А, Бельгія її анулює. Повернення до України означатиме, що ви більше не потребуєте захисту.

 


Анна Кучер

1 Статті Пости

Коментарі