Плануючи працевлаштування у Польщі, українці насамперед цікавляться умовами праці та рівнем заробітної плати. Що вважаеться польською зарплатою, які її мінімальні показники, а які середні; чому обіцяють одні суми, а фактично сплачують менше, скільки становлять податки, соціальні внески – відповідаємо на ці та інші питання.
Що таке брутто та нетто?
Перш ніж перейти безпосередньо до цифр, потрібно зупинитись на двох параметрах зарплати — нетто та брутто:
- Нетто – це чистий дохід працівника після утримання всіх необхідних податків та зборів. Це звична для багатьох цифра «на руки».
- Брутто – сума до віднімання різних виплат.
Саме сума брутто найчастіше фігурує у різних договорах, запрошеннях від роботодавців та інших документах. Слід розуміти, що «на руки» сума буде нижчою.
З чого складаються польські зарплати?
Усі виплати, які за працівника має зробити роботодавець, можна поділити на дві великі складові – прибутковий податок (PIT) та соціальні платежі у ZUS. Тобто роботодавець оголошує працівникові певну суму зарплати, вона заноситься до договору, дозвільні документи — це брутто.
Щоб отримати нетто, тобто суму, яку працівник насправді отримає на руки, від брутто необхідно відкинути прибутковий податок та соціальні платежі. Розглянемо обидві складові окремо.
Прибутковий податок – PIT
Оподаткування взагалі, та PIT зокрема, це складні системи, наповнені різними нюансами, способами розрахунків, пільг. З 2022 року ставки наступні:
- При заробітній платі до 120000 злотих на рік: 17% мінус 5100 злотих на рік.
- При зарплаті понад 120000 злотих на рік: фіксована сума 15300 злотих + 32% від суми понад 120000 злотих.
Щоб було зрозуміліше, 15300 злотих у другому випадку, це 17% мінус 5100 з 120000 злотих. Іншими словами, 32% на другому податковому порозі призначаються лише на суму понад 120 000 злотих.
Соціальні платежі в ZUS
Друга складова виплат із зарплати брутто – платежі до ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych – Управління соціального страхування). Це цілий набір різних складових, що залежать і від рівня доходу, та інших умов.
Внески, що сплачуються із зарплати брутто, тобто ті, які впливають на величину нетто оплати праці:
- Emerytalna (Пенсійний фонд) – 9,76% від брутто.
- Rentowa (від втрати працездатності – інвалідності) – 1,50% від брутто.
- Chorobowa (на оплату лікарняного листа: за умовами праці – обов'язковий платіж, за іншими договорами – добровільний).
- 2,45% брутто.
- Zdrowotna (медична страховка – доступ до системи охорони здоров'я) – 9% від брутто мінус сума попередніх платежів.
Треба розуміти, що фактично платежів може бути більшим, а розміри зазначених – вищими. Однак саме зазначені параметри віднімаються із зарплати брутто, а інші роботодавець погашає зі своїх фондів, і формування величини нетто вони впливають.
Ще раз звертаємо увагу, що якщо три перші платежі (або два, при роботі за цивільно-правовим договором) розраховуються від брутто зарплати, то Zdrowotna становить 9% від величини брутто – (Emerytalna + Rentowa + Chorobowa, якщо ця складова є присутньою).
Приклад розрахунку брутто – нетто із зарплати у Польщі
У кожній конкретній ситуації може бути безліч різних причин, що впливають на розмір нетто. Це всілякі податкові пільги, відрахування, спеціальні системи виплат у ZUS та багато іншого.
Для наочності буде наведено спрощений приклад. Розглянемо фактичну суму на руки (нетто) від зарплати 4000 злотих на місяць брутто. Робота здійснюється за умовами про працю, пільг немає, а «зменшуюча сума» (ті самі 5100 злотих на рік, які зазначені вище у розділі про PIT) за заявою PIT-2 не включається до авансового платежу податку.
Приклад
Брутто – 4000 злотих.
Emerytalna - 4000х1,5% всього 60 злотих.
Chorobowa - 4000х2, 45% всього 98 злотих.
Zdrowotna - (4000 - (390,4 +60 +98)) х9% всього 310, 64 злотих.
Прибутковий податок 4000х17% -5100:12 всього 255 злотих.
Нетто – 2886 злотих.
Ще раз підкреслимо, приклад наведе виключно для наочності та розуміння різниці між брутто та нетто зарплат. Точні значення може розрахувати лише бухгалтер, враховуючи всі аспекти конкретного працівника. Використовувати для розрахунків можна зручний та простий калькулятор зарплати
Яка реальна зарплата у Польщі?
Показники середньої заробітної плати далеко не завжди відображають дійсність і розраховувати на подібні доходи можуть не всі іноземці, які бажають працевлаштуватися в Польщі.
За даними 2022 року зарплату, нижчу за середню, отримували 65% — 70% усіх працюючих у Польщі. При коливанні середньої того ж року в районі 5100 – 5200 злотих брутто, більшість заробляло в районі 4300 – 4800 злотих брутто, або 3000 – 3500 злотих нетто (на руки).
Конкретні зарплати залежатимуть від існуючих навичок, сфери діяльності, визнаної освіти. За їх відсутності навряд чи можна розраховувати на суми набагато вищі за мінімальні.
Особливості оплати праці у Польщі
Багато в чому польська система оплати праці видасться багатьом знайомою. Однак своя специфіка в ній є, і знання її є вкрай важливим, щоб не заплутатися і контролювати всі необхідні нарахування.
Системи нарахування заробітних плат
Таких систем у Польщі кілька, трьома головними з яких можна вважати:
- Погодинна оплата, коли ставка встановлюється протягом певного періоду робочого дня: годину, день (зміну), місяць.
- Відрядна оплата, тобто. ситуація, коли певну винагороду встановлюється певний обсяг робіт.
- Система комісійних – як і залежить від обсягу робіт, але на відміну від відрядної розраховується немає від кількість виробленої продукції (виконаних дій), як від принесеного фірмі доходу.
Однак значно частіше застосовуються комбіновані форми, де, наприклад, частина загальної винагороди може формуватися тимчасово, а інша відрядно та/або преміальним методом.
Основні фактично використовуються системи формування зарплати в Польщі
Погодинна (czasowy): фіксована місячна ставка за робочі дні або погодинна оплата за кількістю відпрацьованих годин.
Результуюча (wynikowy): підсумкова зарплата - це ставка, помножена на базову комісію або відрядна зарплата та премія за перевищення норми роботи (при відрядній праці).
Змішана: сума місячної чи погодинної базової зарплати та комісії, сума відрядної оплати та премії з урахуванням винагород та бонусів.
Очевидно, що в залежності від специфіки роботи, система оплати праці може бути скомбінована будь-яким способом, що найбільш підходить роботодавцю.
Молоді спеціалісти
Позитивним аспектом сучасного законодавства є підвищення мінімальної ставки молодих фахівців – осіб з невеликим стажем роботи.
Зверніть увагу! Не від домовленої між працівником та роботодавцем ставки, а від встановленої законом мінімальної! Тобто близько 3,4 – 3,5 zł за кожну годину.
Робота на неповну ставку
Робота не на повну ставку оплачується пропорційно до часу зайнятості. Якщо йдеться про половину ставки, то мінімальне брутто становитиме 1505 zł у 2022 році.
Оплата простою
Зупинення (зупинення) виконання робіт за договором, що виникла не з вини працівника, компенсується у розмірі не нижче за мінімальну оплату праці. За аналогічною ставкою виробляються інші види відшкодувань: дискримінація, мобінг тощо.
Компенсаційна надбавка
Відповідно до трудового законодавства, у Польщі трапляються випадки, коли працівника зобов'язані перевести на полегшений вид праці. Найчастіше це пов'язано з вагітністю, матерями, що годують, співробітниками, які мають професійні захворювання або тимчасово не повністю працездатними через виробничу травму.
У цих умовах заробітна плата на новому місці може бути нижчою, встановленою за договором, або одержуваної раніше, наприклад, при відрядній роботі або через велику кількість нічних годин.
Якщо переведення відбулося на вимогу закону, працівник має право на компенсаційну надбавку (доплату). Обчислюється така надбавка в кожному випадку по-своєму, але загалом можна говорити, що співробітник повинен отримувати додатково різницю між тим, що йому виплачувалося раніше, і тим, що належить на новому місці.
У разі відрядної роботи обчислюється середня оплата праці (у днях або годинах, залежно від умов договору).
На жаль, є низка випадків, на які компенсаційні виплати не поширюються:
- По-перше, це норми трудового законодавства, а отже, відносяться виключно до умов про працю.Ні за умовами лікування, ні за умовами про діло компенсацій не належить.
- По-друге, Антикризові щити (спеціальні пакети законів, ведені для подолання наслідків пандемії коронавірусу) дають право роботодавцю, за певних умов, знижувати робочий час і як наслідок зарплату. У цих випадках компенсаційні виплати не передбачені.
Чи потрібно змінювати договір зі збільшенням мінімальної зарплати?
Згадані зміни трудового законодавства, зокрема зростання найменшої зарплати, не призводять до необхідності переукладати трудовий договір.
Навіть якщо раніше його було підписано на умовах гірших, ніж набули чинності, договір залишається чинним, але умови оплати праці автоматично встановлюються відповідно до закону.