Сьогодні можна зустріти інформацію, що допомога біженцям у Польщі припинилася зовсім. Це не відповідає дійсності! І адаптаційна допомога в 300 злотих, і доступ до польських дитячих 500+, наданих за Спецзаконом, і виплати від ООН продовжують діяти.
- Одноразова грошова допомога у розмірі 300 злотих на людину (полськ., jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobe) – це виплати від польської влади біженцям з України, встановлені Спеціальним законом. Відповідальними за виплати є місцева влада (гміни, голови міст) за місцем проживання біженця.
- Rodzina 500. Найпопулярніша і затребувана у Польщі дитяча допомога. Є щомісячними виплатами у розмірі 500 злотих на кожну дитину, яка проживає в Польщі. Оформляють допомогу батьки чи опікуни.
- Dobry Start: 300 злотих для підготовки до школи. Це допомога для дітей шкільного віку. Суть проста – перед початком кожного навчального року батькам виділяється додатково 300 злотих на кожну дитину для її підготовки до школи. За певних умов допомогу можна отримати і на студентів до 20 і навіть 24 років (у разі інвалідності)
- Виплати від ООН (за масою нарікань до них) та Червоного хреста продовжують діяти.
- НЕ продовжується понад 120 днів допомога для біженців, що забезпечують проживання та харчування. Йдеться про популярну форму допомоги у 40 злотих на людину. Водночас виплати збереглися для інвалідів, пенсіонерів, вагітних та деяких інших категорій.
- Припинена дія програми за якою біженці могли отримати 500 злотих на придбання ліків за рецептом та без.
З серпня можна подавати заявки на отримання допомоги від TeRA від Polska Akcja Humanitarna. Це індивідуальні програми допомоги особливо нужденним. Благодійна організація Polska Akcja Humanitarna розглядає кожен запит та приймає рішення.
На яку допомогу можна розраховувати у складних обставинах?
Є цілий комплекс різної фінансової допомоги, яка призначається як постійно, так і на певний період. Може бути виявлена у разі серйозної хвороби, інвалідності, втрати житла, роботи тощо. Існувала і до прийняття Спецустава (як і інші, перелічені далі), але тепер іноземці зі Статусом УКР також можуть розраховувати на неї.
Кожен випадок розглядається окремо і за результатами приймається рішення про розміри та періодичність виплат. Наприклад:
- Одночасне (цільове) чи періодичне, зокрема. постійна допомога у грошовій формі.
- Нематеріальна допомога, наприклад, їжею, одягом, місцем проживання.
- Співфінансування необхідних витрат (наприклад, витрат на дітей, людей похилого віку, ліки, пристосування тощо).
- Пошук роботи.
- Пільгове кредитування.
- Оплата страхування.
- Оплата похорону.
- Допомога у догляді.
Що вважають складними життєвими обставинами?
Складна ситуація може умовно вважатися ще однією умовою отримання допомоги/допомоги. Основні їх перераховані в art.7 Ustawy про pomoc społecznej:
- бідність;
- діти сироти;
- бездомність;
- безробіття;
- інвалідність;
- тривале чи тяжке захворювання;
- домашнє насильство;
- необхідність захисту жертв торгівлі людьми;
- необхідність захисту материнства чи багатодітності;
- безпорадність у питаннях догляду та виховання, а також ведення домашнього господарства, особливо у неповних чи багатодітних сім'ях;
- труднощі в інтеграції іноземців, які отримали статус біженця в Республіці Польща, додатковий захист чи дозвіл на тимчасове перебування;
- Проблеми адаптації до життя після звільнення з в'язниці;
- алкоголізм чи наркоманія;
- випадкова подія та кризова ситуація;
- стихійне чи екологічне лихо.
Як видно, підстави вказані досить узагальнено, і під них може потрапити велика кількість різних випадків.
Підсумуємо. Розраховувати на соціальну допомогу (соціальну допомогу) можуть біженці з України, які відповідають одразу трьом критеріям: опинилися в одній із складних ситуацій, отримали Статус UKR та мають кошти для існування нижче за критерій прибутковості.
Розмір грошової соціальної допомоги
За великої кількості різних видів допомоги найбільшою популярністю користується саме фінансова, причому систематична. Саме її і розберемо детальніше.
Така допомога ділиться на дві великі категорії: постійна допомога (Zasiłek stały - ust.1, art.37 Ustawy o pomoc społecznej) і періодична (Zasiłek okresowy - ust.1, art.37 Ustawy o pomoc społecznej).
Zasiłek stały (постійна допомога)
Постійна допомога призначається у випадках, коли сприяють йому підстави незмінні.Наприклад, повна втрата працездатності, інвалідність.
Постійна виплата виплачується:
- Повнолітній одинокій особі, яка не може працювати за віком або втратила працездатність, якщо її дохід нижчий за критерій прибутковості самотньої особи, яка веде домашнє господарство (776 злотих).
- Дорослому, який проживає в сім'ї, непрацездатному через вік або втрату працездатності, якщо дохід на людину в сім'ї нижчий за відповідний критерій прибутковості (600 злотих).
Розмір постійної допомоги:
- Для самотньої людини – різниця між критерієм доходності такої особи та її фактичним доходом, але не більше 719 злотих на місяць.
- Для сімей – різниця між критерієм доходності на людину в сім'ї та фактичним доходом на людину в сім'ї.
При цьому розмір постійної допомоги не може бути нижчим за 30 злотих на місяць.
Zasiłek okresowy (періодична допомога)
В даному випадку мається на увазі тимчасова допомога. Тобто муніципалітет визначає суму та час, протягом якого воно виплачуватиметься. Призначається, зокрема, у зв'язку із тривалою хворобою, інвалідністю, безробіттям, можливістю збереження або набуття права на допомогу з інших систем соціального забезпечення.
Призначається одиноким особам чи сім'ям, чий дохід нижчий за критерій прибутковості (при виконанні та інших вищевказаних умов).
Розмір періодичної допомоги визначається так:
- Для одинокої особи – в межах різниці між її критерієм доходності та фактичного доходу, але не більше розміру критерію доходності на людину в сім'ї (тобто зараз – не вище 600 злотих).
- Для члена сім'ї – до різниці між критерієм доходності сім'ї та фактичним доходом цієї сім'ї.
Одночасно розмір періодичної допомоги не може бути меншим за 50% різниці між:
- критерієм доходу одинокої особи та фактичного доходу цієї особи;
- критерію прибутковості сім'ї та фактичного доходу цієї сім'ї.
Розмір періодичної допомоги не може бути меншим за 20 злотих на місяць.
Термін, який призначається періодична допомога, визначається центром соціального забезпечення, з обставин справи.
Як отримати одноразову допомогу?
Для цього необхідно заповнити спеціальний формуляр
Для заявника спосіб подачі виглядає досить просто: він заповнює заяву та передає до муніципалітету. Далі відбувається розгляд, внаслідок якого чиновники визначають:
- Чи може розраховувати претендент на соціальну допомогу.
- Якщо може, то яку.
- Форми, розміри, періодичність, термін та інші параметри соціальної допомоги.
У разі позитивної відповіді заявник повідомляється про результати. Йому буде повідомлено всі необхідні деталі соціальної допомоги.
Чи можна отримати допомогу і в Польщі, і в іншій країні?
Як правило, громадяни України вільні у виборі країни, де вони хочуть скористатися тимчасовим захистом. Однак слід пам'ятати, що права, що випливають із тимчасового захисту, можуть здійснюватись лише в одній країні ЄС. Таким чином, громадянин України, який скористався тимчасовим захистом у Польщі, втрачає це право у зв'язку з виїздом із Польщі більш ніж на місяць.