Ситуації, коли після довгого збору найрізноманітніших довідок, документів та подальшого очікування здобувач Карти Побиту отримує відмову, нерідко.
Звичайно, хорошого в подібній ситуації мало, але зневірятися рано, адже рішення, видане в першій інстанції, можна оскаржити, нехай і лише один раз. Незаконним перебування у Польщі після відмови не стає. Той, хто подає заяву, може без будь-яких претензій з боку імміграційної служби перебувати в Польщі як мінімум до видачі, а за фактом – до моменту отримання результату остаточного вердикту у справі на пошті.
У його паспорті буде поставлено спеціальний штамп, що підтверджує факт того, що заявник має намір оскаржити рішення у другій інстанції. Він також передбачає дозвіл на тимчасове проживання, так що в країні ви будете знаходитися абсолютно легально.
Підтверджує це місцеве законодавство, а саме – статтю 108 Закону про іноземців. У ній також згадуються випадки оскарження рішень, якщо вам відмовили у видачі Карти Побуту першої інстанції до другої.
Причини відмови у ВНЖ
Відмову слід розглядати у триступінчастому форматі, що залежить від етапу, на якому знаходиться процес:
- Відмова починати справу.
- Зупинення вже розпочатого розгляду.
- Відмова у видачі картки за наслідками розгляду.
Незважаючи на різницю в етапах, причини відмови нерідко перетинаються, є загальними і залежать лише від часу їх виявлення. Тому розглянемо основні причини сукупно, а далі опишемо нюанси, властиві конкретним ступеням розгляду запиту на карту побуту.
Основні причини відмови у розгляді / видачі карти побиту
Всі причини можна розділити на 4 основні категорії:
- Формальні недоліки.
- Міркування безпеки.
- Іноземцю виставлено вимогу залишити Польщу.
- Наявність іншого посвідки на проживання в РП.
Останній пункт одразу уточнимо, як найпростіший. Не можна мати два ВНЖ Польщі (дві карти побуту з різних підстав). За наявності однієї чинної картки документи на іншу не приймуть, або зупинять розгляд, якщо цей факт буде з'ясований пізніше.
Інші три категорії потрібно розглянути докладніше.
Формальні недоліки
Це одна з основних причин відмови. Найчастіше зводиться до недостатності документів, необхідних карти побуту та/або несвоєчасному виправленню помилок.
Розхожий приклад. При поданні якогось із документів не було надано. Або у процесі розгляду його термін завершився. Ужонд вимагає у претендента донести необхідне, але з якоїсь причини це не виконується. Спочатку розгляд зупиняється, і потім припиняється.
До формальних недоліків також відносять:
- Неподання у термін біометричних даних (відбитків пальців)
- Документи на карту подавалися за відсутності іноземця у Польщі (якщо конкретні підстави не допускають такого варіанту).
- Документи містять помилки, неточності, свідомо неправдиву інформацію.
- Перебування на підставах, що забороняють подання: за туристичною шенгенською візою, за візою D05B (з метою виконання сезонних робіт), особливим короткостроковим перебуванням (наприклад, виклик до суду, надання свідчень) тощо.
Важливо відзначити, що обов'язок перебувати в РП при подачі на карту побуту (за винятком поодиноких випадків, що допускають подібний стан речей), поширюється на всі способи подання, у тому числі надсилання поштою.
Міркування безпеки
Насамперед до цієї категорії належать випадки, коли іноземець перебуває у заборонних списках SIS.
Отримати карту з таким статусом неможливо.
Проте, проблеми категорії «безпека» можуть виникнути і в процесі розгляду. Наприклад, претендент:
- Порушив правила перебування
- Іноземцю заборонено виїзд з РП (таке буває як міра впливу за деякі правопорушення).
- Відбувається покарання.
- Визнаний загрозою громадській, національній та іншій безпеці Польщі та/або ЄС.
Ряд перелічених чинників не мають на увазі обов'язкової депортації (наприклад, відбування покарання), проте у разі іноземцю оформляється інший тип ВНЖ, що саме собою забороняє подаватися на карту.
Це досить проблематичні випадки і, якщо вони виникли помилково, потрібно обов'язково з'ясовувати всі деталі та анулювати заборону. В іншому випадку це може негативно впливати на можливість подальших поїздок за кордон.
Спірні підстави
Крім перерахованого існують і досить специфічні, але дуже часто зустрічаються підстави відмови, пов'язані зі статусів перебування, підставою перебування у країні, цілями в'їзду. Наприклад, відмовити можуть туристами, що в'їхали, або перебувають за деякими типами гуманітарних віз.
Проблеми початкового етапу: відмова починати справу
Відмова на цьому етапі одна з найпідступніших, особливо при поштовій подачі. Наприклад, іноземець пересилає документи в останні дні свого законного перебування і справедливо вважає, що легальне перебування продовжилося до моменту ухвалення рішення на карті.
Проте уженд знайшов привід відмовитися приймати документи, тобто. факту початку розгляду не відбулося – перебування не тривало, здобувач дізнався про це вже після закінчення візи/безвізу та, в результаті, не має можливості донести необхідне. Більше того, в більшості випадків він може бути депортований.
Найчастіше причини відмови у відкритті справи пов'язані з недостатністю документів. Варто пам'ятати, що, незалежно від підстав для ВНЖ, всі документи можна умовно поділити на дві частини:
- Обов'язковий пакет, що включає внесок на карту побуту, фотографії та копію паспорта. Нестача хоч одного з перерахованого, і неподання його протягом 7 днів з моменту першої подачі є підставою для відмови у відкритті справи.
- Все інше. Це вже залежить від підстав і може бути надано пізніше. Однак і тут всі документи обов'язкові, просто на їх подання уженд може дати більше часу (термін буде окремо вказаний і нерідко складає ті ж 7 днів, але вже з моменту повідомлення; у деяких випадках надається значно більше часу – 2-4 тижні).
Якщо мають місце випадки наявності іншого ВНЖ, заборона на в'їзд, загроза безпеці тощо. відмова безальтернативна. Справа відкрита, але припинена та/або зупинена розгляд
Тут йдеться про відмову у процесі розгляду. Тобто спочатку справа відкрита, перебування стало законним, а потім з'ясувався один із вищезгаданих фактів, і справу зупинено.
Знову ж таки, якщо справа стосується складних та явно негативних питань безпеки, то варіантів виправити ситуацію немає (виняток – помилка, яку вдасться довести). Але в будь-якому випадку йдеться спочатку про припинення (заморожування) справи, і лише потім про припинення (відмову).
Найневизначеніша, а отже і неприємна ситуація виникає при неузгодженості повідомлень. Наприклад, воєводство запросило донести якийсь документ, але іноземець не отримав повідомлення. Виділені терміни минули, уженд не отримав бажаного та призупинив справу. Час минув, і справу припинили зовсім. Заявник може зовсім не знати свого статусу, і з'ясувати наявність проблеми тільки при перевірці або шляхом прямого запиту.
Цей факт вкотре говорить про необхідність постійно відстежувати готовність карти побуту. Ще один важливий момент. Якщо справа припинена (заморожена), її можна відновити. Однак для цього може бути мало донести недостатнє (необхідне воєводством), необхідно писати окрему заяву про поновлення. Зупинення справи дорівнює відмові.
Відмова у видачі карти за результатами розгляду
Мова про негативну децизію (рішення). Тобто воєводство повністю розглянуло питання, і вирішило карту не надавати. Причини можуть бути ті самі, а сам варіант найбільш зрозумілий – іноземець отримає на руки документ (ту саму децизію), в якому буде чітко зазначено відмову та її підстави.
Однак негативна децизія є єдиним варіантом, за якого можна подавати на апеляцію (про це детальніше). Власне, апеляція – це оскарження рішення воєводства про відмову, а щоб його оскаржити, рішення має бути. Поки децизії немає, апелювати нема чого.
Це, крім іншого, свідчить і про те, що, якщо відмова відбулася на якомусь із попередніх етапів, а претендент впевнений, що сталася помилка, потрібно вимагати від покарання письмового рішення про відмову, щоб її можна було оскаржити.
Апеляція - дія при отриманні негативного рішення
Якщо перша інстанція винесла негативний вердикт у справі, а саме відмову в отриманні Карти Побуту, то іноземцю надається два тижні на оскарження. Починається цей термін з моменту, коли заявник отримує рішення на пошті. При цьому першим, на що слід звернути увагу, – це причини відмови у карті побуту та аргументи.
Є тут і інший важливий аспект. Люди досить поверхово знайомі навіть із законодавством своєї країни, а розібратися в усіх тонкощах і перипетіях юридичної термінології здатні лише юристи.
При оскарженні рішення на це додатково накладаються складності перекладу. Щоб не потрапити в халепу краще буде звернутися до фахівців.
Кваліфіковані юристи ознайомляться зі ситуацією, що склалася, і оцінять шанси на вдалу апеляцію або підкажуть, чому вам винесли відмову на отримання Карти Побуту.
Як уже неодноразово говорилося, у кожному випадку потрібен індивідуальний підхід. Ставитись до цього питання слід максимально серйозно, адже якщо ви ще раз отримаєте відмову в карті побуту, то третьої спроби отримати бажану картку вже не буде.
Документи для оскарження
Знову ж таки, однозначну відповідь тут дати неможливо. Тому слід насамперед звернутися до юриста, який має досвід у подібних справах. Він збере необхідний пакет, який допоможе оскаржити відмову в отриманні Карти Побуту.
Повернення сплачених грошей
Повернути оплачені раніше кошти гербового збору можна за умови, що позитивна децизія ще вийшла. Друга підстава для відмови у поверненні коштів – апеляція до керівництва управління у справах іноземців.
У решті випадків гербовий збір можна спробувати повернути. Для цього до воєводського уженду, до якого здійснювався раніше платіж, подається спеціальна заява. Якщо заявник вирішив не подавати апеляцію або ж програв її, то рішення набирає чинності.