Як відновити анульований тимчасовий захист (Статус УКР) у Польщі?

Чи можна відновити статус UKR, анульований через виїзд, або отримати його повторно? Куди звертатися з цього питання? Деталі

Коли відбувається анулювання Статусу УКР?

Нагадаємо, що особа, яка раніше отримала тимчасовий захист у Польщі, може бути позбавлена ​​її:

На підставі поданої заяви (ust.17c, art.4 Specustawy).

За відсутності у Польщі понад 30 днів поспіль (ust.2, art.11 Specustawy).

При цьому під відсутністю в РП розуміється виїзд у будь-яку іншу країну, що як входить до ЄС, так і не є членами цього міждержавного об'єднання. Винятком є ​​виїзд осіб, які офіційно делеговані для виконання робіт або послуг за межами Польщі суб'єктами, що діють на території РП (ust.3, art.11 Specustawy).

Як відбувається скасування чи зупинення Статусу УКР (тимчасового захисту)?

Після виїзду іноземця в Статусі УКР на термін більше 1 місяця прикордонна служба РП передає заінтересованим відомствам відомості про цей факт, і Статус UKR у базах даних змінюється на Статус NUE, тобто тимчасовий захист анулюється/зупиняється (ust.17a, art.4 Specustawy) .

Ці зміни також можуть бути внесені, якщо виїзд іноземця відбувається в межах Шенгенської зони, на підставі заяви, поданої особою, якій присвоєно номер PESEL або особою, яка представляє його інтереси. На практиці це дозволяє відмовитись від тимчасового захисту в Польщі людям, які, отримавши PESEL UKR, хотіли б скористатися аналогічним захистом в іншій країні ЄС.Вказана вище декларація повинна містити: ім'я, прізвище, номер PESEL, країну, дату відправлення та декларацію про достовірність даних, що містяться в заяві, а також фразу: «Я обізнаний про кримінальну відповідальність за подання неправдивої інформації» (ust.17d, art.4 Specustawy ).

Аналогічно може бути оформлений і виїзд із Польщі через зовнішні кордони Шенгенської зони – достатньо подати відповідну заяву, а пізніше Прикордонна служба надасть зацікавленим відомствам можливість звіряння дати виїзду (ust.17e, art.4 Specustawy)

Важливо розуміти, що змінюється статус іноземця. Можна зустріти формулювання про зміну статусу раніше наданого ПЕСЕЛЬ (з UKR на NUE). Однак сам номер ідентифікатора залишається в базах даних, закріплених за цією особою. Це має важливе значення для відновлення тимчасового захисту в Польщі.

Хто має право відновити анульований статус UKR?

Статус UKR може бути відновлений, якщо особа, якій було видано номер PESEL, підтвердить, що її перебування за межами Польщі не тривало понад 1 місяць (ust.17b, art.4 Specustawy). Цей варіант підійде тим, хто втратив статус помилково або через неправильну роботу технічного аспекту (наприклад, повідомлення про своєчасне повернення не пройшло по базі). На щастя, це досить рідкісний варіант, а відновити статус можна і за його дійсного анулювання.

Положення передбачають можливість повторного надання Статусу УКР (ust.17f, art.4 Specustawy), однак є низка умов:

В'їзд на територію РП має бути здійснений з України. У законі не зазначено «безпосередньо з України», а отже, можливий в'їзд через треті країни, але можуть перевірити, що людина справді виїжджала на територію України під час відсутності в Польщі.

Повернення до РП здійснено у зв'язку із веденням бойових дій на території України. На даний момент пункт досить формальний, оскільки перевірки щодо конкретних регіонів технічно неможливі, та й безглузді.

Запис про перетин кордону має бути оформлений документально або зареєстрований у реєстрі громадян України, які прибувають на територію Польщі з території України у зв'язку з бойовими діями, який веде Начальник прикордонної служби.

На практиці це означає, що якщо, наприклад, людина, яка отримала ПЕСЕЛЬ УКР у Польщі, поїхала на термін більше місяця до Німеччини, але вирішила повернутися, то відновити статус не вдасться. Але якщо він між Німеччиною та Польщею заїжджав на територію України, а наступний в'їзд до РП був задокументований (наприклад, поставлений штамп у паспорт), то він має право на поновлення статусу на підставі ust.17f, art.4 Specustawy.

Коли та як відновити статус тимчасового захисту у Польщі?

Відповідно до норм ust.17g, art.4 Specustawy, якщо новий в'їзд було здійснено через польський кордон, що є зовнішнім кордоном Шенгенської зони, повторне надання статусу UKR відбувається автоматично. Тобто теоретично людина заявила на кордоні навіщо і чому вона повертається до РП, прикордонник зробив відповідну позначку, і Статус УКР відновився.

Однак на практиці таке відновлення статусу поки що працює, м'яко скажемо, не без збоїв. Людина, яка повторно перетинає кордон, може опинитися в положенні, коли за базами його Статус УКР вважається анульованим (Статус NUE). У цьому випадку є можливість скористатися положеннями ust.17h, art.4 Specustawy:

Статус UKR може бути повторно надано також в результаті повторного подання заяви на отримання номера PESEL, зазначеного в ust.1, art.4 (мова про первинне отримання Статусу УКР – прим. ПК).

Як вчинити людині, яка повернулася до Польщі, якщо вона була відсутня більше місяця?

Ми надамо читачам зразкову схему дій. Однак треба розуміти, що технологія поки що відпрацьована не до кінця у всіх гмінах і не уніфікована. Можливо, деякі із зазначених кроків не будуть потрібні, або, навпаки, чиновники захочуть бачити деякі додаткові.

Перевірте свій статус. Найбільш просто це зробити онлайн

Якщо підтвердяться побоювання, що статус було анульовано і не відновлено автоматично, треба звертатися до гміни за місцем знаходження.

За виконання всіх умов, гміна має відновити статус УКР.Фактично це означатиме, що у базах даних Статус NUE знову буде змінено на URK. При цьому номер PESEL залишиться незмінним, а повторно здавати відбитки пальців не потрібно (якщо тільки дані про них не зникли або з якоїсь причини відбитки не були взяті при першому наданні статусу).

Висновок

Як видно, технологія відновлення Статусу УКР досить проста, а після налагодження технологічної сторони справи стане автоматичною. Однак далеко не все поки що працює ідеально, і деякі серйозні питання зберігаються. Наприклад, як перевірятимуть наявність тимчасового захисту в інших країнах, чи потрібно отримувати новий документ про PESEL UKR.

Джерело

 


Evgenia Vatazhok

788 Статті Пости

Коментарі